Yörük Ömer Gürler: “Saanen keçisi yetiştiriciliği tutmadı”

  • 18 Kasım 2023
  • 1090

Toros Yörükleri Kıl keçisi Yetiştirme Platformu ve Serik Solaklı Yörükleri Derneği Başkanı Ömer Gürler, 11 yıl önce kıl keçileri ormanlara zarar veriyor gerekçesi ile dönemin Tarım ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu Nun başlattığı  Toroslarda '' Kıl  Keçisi yerine Saanen Keçisi yetiştiriciliği uygulamasının tutmadığını söyledi.

Kıl keçisinin torosların dik yamaçlarına, sarp kayalıklarına ve çok zor patika yollarından geçebilen bir keçi olduğunu belirten Kıl keçi yetiştiricisi Ömer Gürler,' O dönem Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun Toroslarda illa da Saanen keçisi uygulaması çok yanlış bir uygulamaydı. Uygulama sonrası bir yıl içinde Toroslarda 3 milyonun üzerinde Toroslarda kıl keçisi kasapta kesime gitti. Örneğin Antalya, Mersin, Adana, Kahramanmaraş , ile Teke Yöresi Denizli , Muğla , Isparta ve Burdur, illeri  Kurban Bayramında keçi keser. Saanen keçisi İsviçre Alplerine uygun bir keçi türü. Süt verimi çok yüksek ama; yaşam popülasyonu Toroslara uygun değil. Toroslarda Yörük -Türkmen yaşamının temel öğesi kıl keçisidir. Teke Yöresinde keçinin oynamasına bağlı '' Teke Zortlatması '' oyunu vardır. '' dedi.

Toroslardaki Yörük-Türkmen yaşamının farklı etkinliklerle Antalya'da turizmle buluşmasından Yörükler olarak çok memnun olduklarını belirten Ömer Gürler, keçisi sütünün çok şifalı olduğu yazın Antalya'ya Tatile gelen turistlerin bazı otellerin Yörük Günleri adı altında yabancı misafirlerine tulukta ayran ikramının yöresel ve otantik yaşam kültürünü tanıtılmasına kaldığılarının takdire şayan olduğunun altını çizdi.

Haber/Abdurrahman Büyükkeskin

 Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. Şimdi ilk yorumu siz yapın!

Yorum Yapın

Email adresiniz gizlenecektir. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.


Benzer Haberler