Tanrı Dağları’ndan Toroslar’a Kardeşlik Türküleri yankılandı

Kırgızistan’ın bağımsızlığının 32. yıl dönümü, Türkiye Yüzyılı ve Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95. yıl dönümüne ithafen düzenlenen Kırgızistan Kültür Günleri, kapanış konseriyle sona erdi.

  • 01 Aralık 2023
  • 361

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere, Vali Hulusi Şahin, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbaev, Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakan Yardımcısı Timurlan Azhymaliev, Kırgız Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lina Sıdıkova ve çok sayıda davetli katıldı.
Kırgız Milli Marşı ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan kültür günleri etkinliğinde konuşan Vali Hulusi Şahin iki ülke arasındaki gönül bağlarına vurgu yaptı
"DİLİMİZ BİR KÜLTÜRÜMÜZ BİR"
Kırgız kültürünün Yörük Türk kültürüne yakınlığına değinen Vali Şahin "Bu gün Antalya için çok güzel bir gün. Ata yurdumuzdan Ana yurdumuza esintiler geldi. Kırgız Kültürü Antalya'ya, Yörük kültürüne çok yakın. Dilimiz bir, kültürümüz bir. Biz kendimizi tanımlarken “Tanrı Dağı kadar Türküz” deriz. Kalbimiz Tanrı Dağları ile Ulu Pamir ile çarpar."dedi.
CENGİZ AYTMATOV 20’NCİ YÜZYILIN DEDE KORKUT’UDUR
Kırgızistan Cumhuriyeti’nin 32’inci yıl dönümünde Kardeş Ülke Kırgızistan Cumhuriyetinin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümü ve Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95’inci yılını da kutladığına değinen Vali Şahin, “Cengiz Aytmatov Türk dünyasının ortak değeridir. Bir uluğ kişisidir. 20’nci yüzyılın Dede Korkut’udur. Halk ozanımız Neşet Ertaş ‘Gönülden gönüle bir yol var’ der. Bizim de ata yurdumuzla gönülden gönüle bir yolumuz var. Dilimiz, kültürümüz bir. Bu akşam bin yıl önce ayrıldığımız ama kalbimizden hiç çıkmayan ata yurdumuzdan bize esintiler getiren Kırgız kardeşlerimize teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.
Vali Şahin konserin ardından ardından geleneksel Kırgız kıyafet ve el yapımı ürünleri stantlarını inceleyip resim sergisini gezdi.

Antalya Valiliği/BültenTanrı Dağları’ndan Toroslar’a Kardeşlik Türküleri yankılandı

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış. Şimdi ilk yorumu siz yapın!

Yorum Yapın

Email adresiniz gizlenecektir. Zorunlu alanlar (*) ile işaretlenmiştir.


Benzer Haberler