Mehmet Yılmaz

İSTİHDAM FUARI KİME FAYDA SAĞLAYACAK?

mehmetyilmaz@manavgatinsesi.com

Neredeyse tamamen turizme endeksi olan Manavgat ticareti, sektörde yaşanan kriz nedeniyle hayli zorda. Gerek işletmeler gerekse bu işletmelerde özellikle de turistik otellerde istihdam edilen çalışanlar gelecek açısından endişeli. Zira çalıştıkları otellerde doluluk oranları beklenilenin çok altında. Yıl olarak ciddi kayıplar gözüküyor. Kim “nasıl tedbir alabilirim” arayışında. Zincir otellerin bazı işletmelerini, hatta bazı otellerin sezonu hiç açmayacakları söyleniyor. Halböyle olunca işveren gibi çalışan dünyasında da endişeli bir bekleyiş var. Zira normal geçen bir turizm sezonunda bile kış aylarında kapalı kalan oteller dolayısıyla yaklaşık 50 bin kişi ücretsiz izne gönderiliyordu. Şimdi sezon açılmadan böyle bir durum sözkonusu.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) işte böyle bir ortamda 6 farklı kurumla birlikte “Manavgat’ta iş var” adı altında bir fuar organize etti. Dün başlayan ve 2 gün sürecek fuara farklı sektörlerden ki çoğunluğu turizm sektöründen 65 firma katıldı. Amaç işveren-işçi buluşmasını sağlamak. Bu anlamda takdir edilecek bir organizasyon. Ancak bu kriz ortamında taraflara nasıl bir fayda sağlayacak bilmiyorum. Normal şartlarda otellerde özellikle kalifiye eleman eksikliği varolan bir gerçek. Ki; çoğu departmanlarda mecburen niteliksiz elemanlar istihdam ediliyor. Arz-talep dengesi bozuk. Bu yüzden de zaman zaman oteller arasında çalışan transferleri dahi gündeme geliyor. Şimdiyse durum tersine dönecek gibi gözüküyor. Zira sezonda açık kalacak otel sayısı azalırken, çalışamayacak personel sayısı da artacak. Dolayısıyla istihdam fuarındaki görüşmelerde işsizlere iş bulmaktan çok;  işletmeler, nitelikli elemanları seçebilme imkanına sahip olacak.

Krizlerden ders çıkarılacak ya; bu vesileyle turistik işletmelerde çalışanlarımız da belki kendilerince bir ders çıkarma ihtiyacına varacaklar. Ne iş yapacaklarsa eğitimini alma, eksikliklerini gidermeye çalışacaklar. Kendilerini ve işlerini geliştirecekler. Kimler hatırlayacak bilmiyorum. Manavgat’ta Ilıca’da Hacı Nazmiye-Hacı Mehmet Tümbül Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) diye bir okul var. 16 derslikli ve 120’si yatılı toplam 300 öğrenci kapasiteli. 7 aylık eğitimden sonra otellerde staj yaptırıyor ve istihdam sağlıyor. Geçmişte sözkonusu okulun ne yazık ki öğrenci bulamadığını haber yapmıştık. Yine başka meslek edindirme kursları var. Buralardan istifade etmek gerekirdi. Artık “ne iş olsa yaparım”dönemi bitti. İşsiz kafilesi farkındalık yaratmak zorunda. Şimdiki durum işte böyle bir zaman. İşinin ehli, kalifiye elemanın istihdamı daha kolay. Fuarda da öne çıkacaklarından ve işverenlerce tercih edileceklerinden eminim. 2 günlük fuar kabaca, işverenlere işsiz kalacak-kalan binlerce kişi arasından en verimlisini seçme imkanı sağlayacaktır.

Diğer yandan krizden işletmelerin de çıkaracakları ders var. Başkan Boztaş’ın dediği gibi bir kere yumurtaların hepsi aynı sepete konulmayacak. Artık Alman-Rus pazarının dışına çıkılacak, alternatif pazarlar aranacak. Demem o ki; hem işçi hem de işveren açısından bu kriz hepimize ders olmuştur. 2017’de pekala telafi edilebilir.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAĞMA YAĞMUR(!)

2017-11-28 15:12:52

KİMİN SUÇU YOK!

2017-04-13 09:59:42

51.YILA GİRERKEN

2016-04-04 15:24:57


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER