İYİ BİR AŞÇI NASIL OLUNUR?

Aşçı nasıl olunur sorusunu, yemek yapmayı seven ve bunu meslek haline getirmeyi düşünen sizler için araştırdım. Evvela konuyu daha iyi anlayabilmek için bazı terimler üzerinde durmak istiyorum. Sonra da aşçılık mesleğini niçin seçmeniz gerektiğine, işin zorluklarına, görev ve sorumluluklarına değineceğim. Son olarak da meslekte başarılı olmanın sırlarını ve yazımın başındaki sorunun cevabını vereceğim.
Aşçı Nasıl Olunur?
Aşçılık, aşçıların yiyecekleri gelen misafirlere çeşit çeşit yöntemlerle, bilgi ve becerisiyle pişirebilme ve sunma işine verilen isimdir.
Gastronomi, doru yiyecekleri, gelen misafirlere ve müşterilere uygun, hijyenik koşullarda hazırlama ve sunma sanatıdır. Disiplin gerektiren bir süreçtir. Kısacası yemek pişirmekten çok daha fazlası.
Aşçı, 
Bilgi ve becerisiyle planlı ve disiplinli bir şekilde mutfağı idare eden, yiyecekleri servise temiz ve lezzetli olarak müşterilere ve konuklara ulaştıran ve gelenlerin memnuniyetini kazanan kişidir.
Şef,
Aşçılığın tüm zorlu yollarından geçmiş, artık kendi yöntemlerini kullanabilen, kendi farkını ortaya koyabilen, işinin ehli, adeta mutfağın sahibi, mutfağı yöneten kişidir. Aşçıbaşı olarak da bilinir.
Alaylı, 
Yapacağı meslekle ilgili herhangi bir okula gitmeden, o mesleği okulda eğitim almadan kendini yetiştirme durumu.
Komi, 
Restoranda tüm ayak işlerini yapan, garson yardımcısı, işe yeni başlamış genç kişi. Zamanla iyi yerlere gelebilir; hatta amiri olan kişilerin de üstüne çıkabilirler.
Gurme, 
Yemek yapma becerisine ve herhangi bir sertifikaya sahip olmayı gerektirmeyen, ama yemeklerden iyi anlayan, tat alma duyusunu meslek haline getirmiş kişidir. Bunun tam tersine, aşçıların, iyi bir gurme olması gerekiyor.
Gurme olmak için ne yapmak gerekiyor?
Çok araştırma yapmak, birçok yeri ve mekanı gezmek, yiyecek ve içecek seçmeden tüm deneyimleri edinmek gerekiyor. Yemeğin ya da içeceğin tadına baktığında nasıl pişirildiğini, hangi malzemelerin kullanıldığını bilmesi lazım.Sadece kendi ülkesinin değil, Dünya mutfağından da anlaması gerekiyor. Sertifikaya gerek yok ama göründüğü kadar da kolay değil.
Aşçı Olmak için gereken özellikler neler sorusuna vereceğim ilk cevap; çevreniz tarafından ahlaklı, herkes tarafından takdir edilen biri olarak anılıyor olman. İnsan ilişkilerinde başarılı olman ve yemek yapma becerin ile aşçılığı saygın biri olarak sürdürebilirsin.
Mutfakta uzun zaman geçiriyorsanız ve yemek yapmayı seviyorsanız aşçılık mesleği seçebilir ve başarıya giden yolda ilerleyebilirsin. Yani ilgi ve merak, her meslekte olduğu gibi bu meslekte de gerekli.
Çevrenizdeki insanlarla kendini sık sık yemek konusunda muhabbet ederken buluyorsan, aşçılık sizin için uygun olabilir.
Ailede aşçı ya da şef var ise ve küçük yaştan itibaren mutfak ortamında bulunup bir şeyler öğrendiyseniz, bu meslek için bir adım öndesin.
Disiplinli, prensipleri olan ve el sanatları süsleme gibi işlerde de başarılıysan, bu işi yapmanız kolay olacaktır.
Araştırmaya ve yeniliklere açıksanız, yemek pişirme kabiliyetin de varsa, aşçılık mesleğini farklılık yaratan başarılı biri olarak icra edebilirsin.
Yoğun çalışma temposuna sahip olmak ve yılmadan, sabırla çalışmak, çalışmak, çalışmak gerekiyor.
İyi bir aşçı olmak için başka kültürlere açık olmak, gerekli şartlardan biri. Sadece kendi ülkene ait yemekleri değil, çoğu ülkenin yemeklerini ve kültürünü öğrenmeniz ve geliştirmeniz gerekiyor.
“Aşçı olmak için gereken özellikler neler?” sorusuna verdiğim cevaplardan çoğunu kendinde buluyorsan, buyurun tezgaha
Aşçı Nasıl Olunur?
Başarına ve çalıştığın ülke ve mekâna göre 2 bin 500 TL'den 30 bin TL'ye kadar çıkan maaşlar, kaliteli bir hayat için aşçılığı son zamanlarda ön plana çıkarmakta. Hal böyle olunca da başlığımızdaki sorunun cevabı önem kazanıyor. 
Aşçı olmak için gereken özellikler sizde var ise, bir sonraki adım, yola nereden başlayacağına karar vermekten geçiyor. Alaylı mı yoksa aşçılık okullarından birini bitirip diplomalı mı olmak?
Alaylı aşçı ya da şef
Alaylı aşçı ya da şef olmak için daha önce belirttiğim gibi işe en alttan başlamak gerekiyor. Yani komi olarak. Genç yaşta restoranda garsonların etrafında pervane olarak, her istediğini yaparak, yılmadan savaş vermeniz lazım. Çalıştığın mekân, aileye aitse işler biraz daha kolaylaşabilir. Değilse her şeye hazırlıklı olmalısın, benden söylemesi. Komilere sorun, size kim olduğunu söylesin. 
 Zamanla basamakları bir bir ya da ikişer üçer atlayıp şefliğe kadar uzanan bir yolculuk seni bekliyor olacak. Çalıştığın kurumda kendini sevdirmeniz, ahlaklı olman, aşçıların size olan tutumu ve ilgisi ile basamakları hızlı geçebilirsin. Ama en önemlisi bu işte istekli olman ve kendini geliştirmen.
Diplomalı (Okullu) AşçıGünümüzde, her meslekte olduğu gibi aşçılıkta da ilgili bölümü bitirip diplomalı olarak göreve başlayabilirsin. Şu anda en çok tercih edilen bu yol. Tabi mezun olup kendini geliştiremez isen, bu diploma da şüphesiz bir işe yaramayacaktır. Diplomalı olarak aşçı ya da şef olmak için farklı yollar deneyebilirsin. İşte aşçılığa giden yollar:
Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ya da Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesinden mezun olduktan sonra YGS'den istenen puanı alarak üniversitede 2 yıllık Aşçılık ya da 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünü de bitirip iş hayatına başlamak.
Ücretsiz 2 yıllık Aşçılık Bölümünü bitirmek. Ücretli olarak özel 2 yıllık Aşçılık ya da 4 yıllık Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünden mezun olmak Başka bir liseden mezun olup yine YGS ve ardın da LYS TM'den ilgili bölüme yeterli puanı alıp Gastronomi Bölümünden mezun olmak.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

MUTFAK PROSEDÜRÜ

2018-06-07 15:51:03

SAĞLIKLI BESLENME

2018-06-04 14:31:08

MOLEKÜLER GASTRONOMİ NEDİR ?

2018-06-02 15:08:50

K O Y U N

2018-05-31 16:08:02

D İ Y E T

2018-05-29 15:31:34

İYİ BİR AŞÇI NASIL OLUNUR?

2018-05-28 15:28:57

İSRAF ETME?..

2018-05-26 14:34:52

İNAÇ TURİZMİ

2018-05-25 16:25:51

İNAÇ TURİZMİ

2018-05-24 16:11:10

MUTFAKTA PÜF NOKTALAR

2018-05-23 16:17:57

MUTFAKTA PÜF NOKTALAR

2018-05-22 15:59:01

MUTFAK PRATİK BİLGİLERİ

2018-05-21 14:23:28


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°
GÜNCEL HABERLER