Çokal’dan iki bakanlığa soru önergesi

2019-05-24 13:28:18 / / 453 kez görüntülendi

Çokal’dan iki bakanlığa soru önergesi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, omurilik felçli hastaların zorunlu olarak kullandıkları sağlık ürünlerinin SGK tarafından ödendiğini fakat dövizdeki artışı nedeniyle medikal firmaların fark istediklerini belirterek, Sağlık Bakanlığı’na ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na fiyat düzenlemesi yapılması konusunda bir soru önergesi verdi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, omurilik felçlilerinin zorunlu olarak kullandıkları ve SGK tarafından ödenen malzemelerin döviz fiyatındaki yükselme nedeniyle oluşan farkların hastalardan alındığını ifade ederek, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Çokal, omurilik felçlilerinin kullandıkları bu malzemelere 2007 yılından bu yana düzenleme yapılmadığını belirterek, Sağlık Bakanlığı’na ve Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Milletvekili Çokal, Spina Bifida, omurilik felci vb. nedenlere bağlı olarak engelli olan bireylerin yaklaşık yüzde 90'ı nörojen mesane sorunu ile karşı karşıya olduğunu, bu soruna bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun geri ödeme kapsamında yer alan sağlık ürünlerinde 2007 yılından bu yana bir güncelleme yapılmadığını söyleyerek, “Farkı ödemek zorunda kalan ve ödeyemeyen hastalar eksik malzeme almaktadır. Eksik malzeme kullanmak ciddi sağlık sorunlarına yol açarak ileride hem hastalar hem devletimiz için önemli yükler getirecektir. Bu kapsamda, Sağlık Bakanlığı'na ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na soru önergesi verdim” dedi.

Bu hastaların yaşamları boyunca hasta alt bezi, kateter gibi tıbbi malzemeler kullanmak zorunda olduklarını söyleyerek, “Hasta alt bezi, çocuk alt bezi ve kendinden jelli hidrofilik sonda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödeme kapsamındadır. Ancak döviz kurlarındaki artış nedeniyle yapılan geri ödemeler yeterli gelmemekte, medikal firmalar aradaki farkı kullanıcıdan talep etmektedir. Ödenen fark ücreti 50 ila 400 TL arasında değişmektedir. Fark ödemek istemeyen hastalar eksik malzeme almaktadır. Eksik malzeme kullanmak ciddi sağlık problemlerine yol açarak ileride hem hastalar hem de devletimiz için önemli yükler getirecektir” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanması için verdiği soru önergesi şöyle:

“SGK Tarafından son 5 yılda hasta alt bezi, çocuk alt bezi ve kendinden jelli hidrofilik sonda, hidrokit içinde idrar toplama torbası bulunan kapalı sistem kateter kiti için kaç kişiye geri ödeme yapılmıştır. Yıllara göre, tanı ve yaş grubuna göre ayrıştırılmış veriler,i geri ödeme tutarı nedir?

Hasta alt bezi, çocuk alt bezi ve kendinden jelli hidrofilik sonda, hidrokit içinde idrar toplama torbası bulunan kapalı sistem kateter kiti için fiyat düzenlemesi yapmayı düşünüyor musunuz? Bir fiyat düzenlemesi söz konusu ise ne zaman hayata geçireceksiniz?

SGK olarak bu konunun ele alınmasının önündeki engeller nelerdir?” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER