“Avrupa pazarından gelen talepler yavaşladı”

2019-05-23 13:10:27 / / 412 kez görüntülendi

“Avrupa pazarından gelen talepler yavaşladı”

2019 turizm hedeflerini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, yılın ilk 3 ayına ait verilerin yeni bir rekor kırılacağını işaret ettiğine dikkat çekti ancak 50 milyon turist hedefinin tutması için Avrupa pazarında yükselişin devam etmesi gerektiğini de vurguladı.

2019 turizm hedeflerini değerlendiren TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, yılın ilk 3 ayına ait verilerin yeni bir rekor kırılacağını işaret ettiğine dikkat çekti. Bağlıkaya, “Dünyanın herhangi bir yerindeki huzursuzluk, tatil seyahatlerini etkiliyor. Türkiye, yine bir rekor kıracaktır ama istediğimiz 50 milyon turistle ilgili tereddüt var. Avrupa rezervasyonlarında ciddi yavaşlama var. Avrupa’dan gelen turist sayısı 2015 yılını yakalarsa 50 milyon turist hedefine ulaşmak daha kolay olacaktır. Şu ana kadar edindiğimiz izlenim Avrupa pazarı hareketlenmezse 44 – 45 milyon ile yılı kapatacağımız yönünde” dedi.

Dövizdeki yükselişle birlikte artan otel fiyatlarına da değinen Bağlıkaya,  turist sayısında ve döviz kurlarında yaşanan artışın iç piyasaya yansıdığını belirterek, bu süreçte kültür turlarına olan talebin 3 kat arttığını ifade etti. Erken rezervasyon yapanların karlı çıktığını vurgulayan TÜRSAB Başkanı, daha uygun fiyatlara tatil yapmak isteyenlere ülkemizdeki, yabancıların yoğun talep göstermediği destinasyonları tercih etmeleri yönünde tavsiyede bulundu.

Yenilenmesi beklenen seyahat acenteleri yasası konusunda, yeni yasa çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte, geçen Ocak ayında tamamlandığını belirten Firuz B. Bağlıkaya, “Yasaya mutabakatımız olmadan koyulan ‘Otellerin transfer yapmasıyla ilgili’ ciddi itirazlarımız var. Bakanımızın o konuda ısrarı var. Biz taleplerimizi ilettik, meslek örgütü olarak itirazımızı dile getirdik. Biz, otelcilerin seyahat acenteciliği faaliyeti yapmasını uygun bulmuyoruz. Son sözü tabi ki Bakanlığımız söyleyecek. Meclis’e nasıl gönderileceği Bakanlığımızın inisiyatifinde” dedi ve şunları söyledi:

 “İletişim, irtibat ve diyalog, işimizin yüzde 50’si değil, yüzde 90’ıdır. Turizmde başarının anahtarı, kapsamlı iletişimdir. Dikey, yatay, dışlayıcı değil kapsayıcı, eş zamanlı, çok alanlı, hem sektör içinde hem sektörler arasında ahenk, uyum gereklidir. Bu orkestrayı Bakanımız Mehmet Ersoy’un yönetmesi beklenir. Biz, iletişim kanallarını sürekli açık tutmaya gayret ediyoruz, sonuç almaya gayret ediyoruz. Bilindiği gibi itirazımız olan maddeler var, yanlış hesap Bağdat’tan döner. Tekrar anlatacağız, tekrar anlatacağız, düzeltene kadar anlatmaya devam edeceğiz.”
Bağlıkaya, yeni yasa çalışmasının Bakanımızın beyanatlarına göre bayramdan sonra Meclis’te gündeme gelmesini beklediklerini de belirtti.

Booking davası ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi veren Firuz B. Bağlıkaya, kısa sürede sorunun çözüleceğine inandığını söyledi. Booking yetkilileri ile iletişim halinde olduklarını belirten Firuz B. Bağlıkaya, “Ülkemizdeki yasal zorunlulukları yerine getirerek sisteme dahil olmaları gerekiyor. İletişim halindeyiz. Sorunun nasıl çözülmesi gerektiği ile ilgili kendilerine tavsiyelerde bulunuyoruz. Bizimle de Bakanlığımızla da irtibata geçtiler. Booking, mahkeme süreçleri dışında da bu işin üstüne düşüyor. Türkiye’de bu işi yapmak istiyorlar. Dolayısıyla çözüm bulunacağını ve sisteme çok yakında gireceklerini düşünüyorum” dedi. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER