Loading Manavgat'ın Sesi Gazetesi

Karaloğlu, “Türkiye düzensiz göçte hedef ülke oldu”

2019-04-20 08:41:36 / / 115 kez görüntülendi

Karaloğlu, “Türkiye düzensiz göçte hedef ülke oldu”

Vali Münir Karaloğlu, 8. Bölge Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Vali Karaloğlu, “Türkiye genelinde son 5 yılda yüzde 357'lik artış görülüyor. Türkiye'ye giren düzensiz göçmenler, daha çok kara sınırlarını kullanıyor” şeklinde konuştu.
Antalya Valiliği'nin koordinasyonunda düzenlenen toplantıya Vali Karaloğlu’nun yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Burdur Valisi Hasan Şıldak, Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Karaman Valisi Fahri Meral ve yetkililer katıldı.
Türkiye'nin düzensiz göçmen konusunda geçiş ülkesi olmaktan, hedef ülke olma konumuna geldiğini belirten Vali Karaloğlu, “Türkiye genelinde son 5 yılda yüzde 357'lik artış görülüyor. Türkiye'ye giren düzensiz göçmenler, daha çok kara sınırlarını kullanıyor” şeklinde konuştu.
BEDELİNİ BİZ ÖDÜYORUZ
Toplantıda açılış konuşmasını yapan Vali Münir Karaloğlu, "Göçmenler doğudan girip, batıda yakalanıyor. Göçmenler birçok ili geçip Akdeniz ve Ege kıyılarına ulaşıyor. Bu koordinasyon toplantısında, ülkenin batısına ulaşmadan göçmenlerin nasıl yakalanacağı konuşulacak. Düzensiz göçün sebepleri var; Bölgemizde yaşanan savaşlar, terör saldırıları ve ülkelerdeki istikrarsızlıklar, maalesef kilometrelerce uzaktaki ülkelerin istikrarsızlığının bedelini biz ödüyoruz. Sıkıntısını biz yaşıyoruz. Türkiye önceden düzensiz göçmen konusunda geçiş ülkesiydi ama artık hedef ülke konumuna geldi. Türkiye'ye gelenlerin bir kısmı buradan başka bir yere gitmek için değil, hayatını devam ettirmek için geliyor" dedi.
DÜZENSİZ GÖÇLE MÜCADELE ETMEMİZ GEREKİYOR
Düzensiz göçmen meselesinin önemli bir güvenlik problemi olduğuna dikkat çeken Vali Karaloğlu, göçmen kaçakçılarının ise genellikle narkotik ve terör suçlarına karışan kişiler olduğunu ifade ederek, "Bunlar birbirini destekleyen suçlar. Aynı zamanda göçmen kaçakçılığının, terör ve diğer suçları da teşvik eden boyutu var. Bu yüzden mücadele etmemiz gerekiyor. Kendi bölgelerimizde düzensiz göçmen konusunda oturup, alacağımız tedbirleri konuşacağız" diye konuştu.
Vali Münir Karaloğlu, Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısının, İçişleri Bakanlığı'nın talimatları doğrultusunda 6 ayda bir yapılacağını ifade etti. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER