MATSO’da yeni etiket konusunda bilinmesi gereken her şey anlatıldı

2018-10-22 10:03:19 / / 10136 kez görüntülendi

MATSO’da yeni etiket konusunda bilinmesi gereken her şey anlatıldı

Boztaş, İmar barışında olduğu gibi yeni etiket yönetmeliğinde üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları Ankara’ya taşırız”

 

MATSO, Antalya Ticaret İl Müdürlüğü iş birliği ile düzenlenen toplantıda “Fiyat Etiketi Yönetmeliği” bilgilendirme seminerinde etiket konusunda uygulanması ve bilinmesi gereken her şey anlatıldı.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) ve Antalya Ticaret İl Müdürlüğü iş birliği ile “Fiyat Etiketleri Bilgilendirme semineri” düzenlendi. MATSO Otogar Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa genel Müdürlüğü Daire Başkanları Oğuz Şahin, Hasan Mutaf ile Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizergonca ve Denetmen Veysel Gökhan Pak olarak katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan MATSO yönetim Kurulu başkanı Ahmet Boztaş tüketiciyi koruma kanununu yönetmeliğinde eylül ayı içerisinde bir değişiklik yapıldığını belirterek yapılan değişikliğin yayınlandığı tarihten itibaren 15 gün süre sonra yürürlüğe girdiğini söyledi.  Antalya Ticaret İl Müdürlüğüne bağlı ekipleri ve zabıtaların yürürlüğe giren yönetmelikle ilgili bundan sonra ilgili denetimler yapacağını vurgulayan Boztaş, “Geçen hafta denetim için geldiler ama denetim yapmadan dedik ki biz bir gelin bizim üyelerimize, esnaflarımıza, iş insanlarımıza bunu bir anlatalım etikette neler olması gerekiyor, logonun nasıl olması lazım, ne yapmamız gerekiyor, nelerle karşılaşacağız, siz neyle bizi denetleyeceksiniz bunları siz bizim üyelerimize, esnaflarımıza anlatın öğrensinler dedik. Dolayısıyla o vesileyle bu toplantıyı tertip ettik. Sizlere bilgi vermek amacıyla bu konunun uzmanı bu yönetmeliği hazırlayan ekibin içindeki arkadaşlar buradalar Ankara’dan geldiler. Antalya’dan geldiler konuklarımız. Arkadaşlar dolayısıyla karşılaşabileceğiniz sorunları ana kaynağından öğreneceksiniz.

İmar barışında olduğu gibi yeni etiket yönetmeliğinde üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları Ankara’ya taşırız

Katılımcıların Etiket Yönetmeliğinin uygulanmasında sıkıntıların olduğunu belirtmesi üzerine Başkan Boztaş, “Sayın daire başkanlarım bu konuyu gerekirse bakanlıkta bir daha tartışın. Bizde üyelerimiz adına bakanlığa konu ile ilgili yazı yazalım. MATSO olarak daha önce imar barışı ile yaptığımız toplantıda sizlerden gelen şikâyetleri şehircilik il müdürümüze aktardık. MATSO olarak sizlerden aldığımız şikâyetleri resmi yazı haline getirerek TOBB aracılığı ile düzeltilmesi amacıyla Şehircilik bakanlığına yazı yazmıştık. Sayın Hisarcıklıoğlu’nu da devreye koyarak bakan beyle görüşüldü. İmar barışı hesapları yönetmeliğinde değişiklik yaptırtarak sizlerin sorununu çözmüştük. Etiket yönetmeliğinde uygulama zorluğu olan konuları bu toplantıda dile getirdiniz. Bakanlıktan gelen yetkilerimizde konuyu dinlediler. Bizde bu şikâyetleri resmi yazı düzeltilme yapılması için bakanlığa yazalım. Sizler adına yönetmelikte değiştirilmesi talebinde bulunalım. İmar barışında olduğu gibi değişiklik yaptırmak için çaba gösterelim. Siz değerli üyelerimizin yaşadığı her sıkıntının çözülmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi.

Yasak Dizergonca: “Bizim amacımız sizleri üzmek değil tamamen sizlerle birlikte tüketiciyi korumaktır”

Antalya Ticaret İl Müdürü Seval Yasak Dizergonca ise yaptığı konuşmada MATSO Başkanı Ahmet Boztaş tarafından tacir ve esnaflara etiket yönetmeliği ile ilgili seminer verilmesi talebinde bulunulduğu belirterek bunun üzerine toplantının tertip edildiğini söyledi.  Yönetmeliğin çıkmasının ardından ilçelerde denetimlere yeni başladıklarını kaydeden Yasak Dizergonca “denetimlerde aslında bizim amacımız sizleri üzmek değil tamamen sizlerle birlikte tüketiciyi korumaktır. Tamamen hepimiz burada tüketiciyiz sizleri esnaf olarak görmüyorum birer tüketici olarak görüyorum ama tüketici olan esnafa biz en iyi şekilde nasıl orta yolu bulabiliriz kimse üzülmeden onun için burada karşılıklı konuşacağız. Etiket yönetmeliği neyi gerektiriyor onları anlatacağız. Farkındaysanız hiç ceza kesmedik çünkü bizim bir görevimiz daha var Antalya Ticaret İl Müdürlüğü olarak rehberlik yapmaktır. Buda rehberliğin bir parçası olarak çok kıymetli başkanıma bize böyle bir toplantıda fırsat verdiği için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Şahin “Bu ülkede beraber yaşıyoruz bu ülkeyi beraber kalkındıracağız ”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa genel Müdürlüğü Daire Başkanları Oğuz Şahin yaptığı konuşmada seminere katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada “Biz sizin karşınız da değiliz. Bu ülkede beraber yaşıyoruz bu ülkeyi beraber kalkındıracağız. Devletiyle esnafıyla taciriyle biz ne kadar bürokrat olsak da gittiğim her yerde esnaf ve tacirlerin temsilcisi olanlara uğrarım. Başkanlarımızla birlikte Esnaflarımızı ve tacirlerimizi de ziyaret ederim. Biz sizlerin karşısında olan insanlar değiliz biz sizlerin deet ve sorunlarını bilmeyen kişiler değiliz. Biz sizlerin dertlerin çare bulabilmek için maaş alan ve vicdanlarımız da bunu sorgulayan insanlarız. Esnaflık yapmıyoruz ama sizlerin dertlerini de yakından biliyoruz” diye konuştu.

Denetmen Veysel Gökhan Pak ise bir etikette neler olması lazım nelere dikkat edilmesi gerekiyor sine vizyon eşliğinde anlattı.

Konuşmaların ardından toplantıya katılanların soruları yanıtlandı. Toplantı sonunda MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş tarafından konuşmacılara plaket takdim edildi.

 

 

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER