Loading Manavgat'ın Sesi Gazetesi

5 yaşındaki öz kızına nitelikli cinsel istismar davası başladı

2018-10-21 02:57:50 / / 340 kez görüntülendi

5 yaşındaki öz kızına nitelikli cinsel istismar davası başladı

 

ANTALYA’nın Serik ilçesinde yaşayan A.A. hakkında, geçen yıl Eylül ayında 5 yaşındaki öz kızı İ.A.’ya zincirleme nitelikli cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla açılan dava başladı.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık A.A. ve boşanma aşamasında olduğu eşi N.A., tarafların avukatları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı, Antalya Barosu temsilcisi ile çeşitli kadın Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM) üyesi kadınlar katıldı. Psikolojik destek aldığı gerekçesiyle İ.A. duruşmaya katılmadı. Duruşmadan önce adliye çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Ara celsede yayın yasağı kararı verilen duruşmada sanık A.A. savunma yaparken, şikayetçi olan anne N.A.’da ifade verdi. Duruşma eksiklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

Duruşmanın ardından UCİM tarafından hazırlanan basın açıklamasını üyelerden Fisun Bağrıyanık okudu. Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davayı en başından beri takip ettiklerini ve aileye destek verdiklerini belirten Bağrıyanık, “Bugün öz babası tarafından istismara uğramış 5 yaşındaki kız çocuğumuzun davasına müdahil olmak, dava sürecini izlemek, hem çocuğumuza hemde ailesine gereken her türlü desteği sağlamak için buradayız. Ülkemizin neresinde olursa olsun her çocuk için mücadele edeceğiz” dedi.

Manavgat 1’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada istismarcının en ağır cezayı almasını istediklerini belirten Bağrıyanık, “Bu cezanın gelecekte ki olayların önünü almak için bir emsal olmasını ve adaletin sağlanmasını beklemekteyiz. Çocuklarımızın bedenlerine uzanan kirli ellere ‘artık yeter’ diyoruz” diye konuştu.

Fisun Bağrıyanık açıklamasını şöyle sürdürdü,

“Avrupa Konseyi Çocuğun Cinsel Sömürü ve İstismardan Korunması yani Lanzarote sözleşmesi, İstanbbul Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmeler ışığında Çocuk Kotuma Kanunu gereği de anayasa ve yasalarda değişiklik yapılmasını talep ediyoruz.

Basın açıklaması okunurken, UCİM üyesi kadınlar ellerinde, ‘İstismar felakettir sessiz kalma’, ‘Saklama, ihbar et’, ‘Tacizi affetme, vicdanını kirletme’, ‘Çocuk istismarına dur de!’, ‘Çocuk susar, sen susma’ yazılı dövizler taşıdı.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER