Duayen chef ismail karataş’ın gastro afyon 2018 izlenimleri

2018-10-21 11:30:10 / / 8198 kez görüntülendi

Duayen chef ismail karataş’ın gastro afyon 2018 izlenimleri

 

Afyonkarahisar'da bu yıl ilki düzenlenen GASTRO Afyon 2018 Uluslararası Turizm Festivali Birbirinden lezzetli yemeklerin ön plana çıktığı Afyonkarahisar Valiliği himayesinde Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği'nin organizasyonluğuyla düzenlenen GASTRO Afyon 2018 1'inci Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali gelen misafirlerin beğenisini kazandı.

"Lezzetlerin Kesiştiği Nokta Afyonkarahisar" Vali Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar'ın son yıllarda turizm alanında ön plana çıkmaya başladığını belirterek, Afyonkarahisar'ın her geçen gün tanınırlığının arttığına dikkati çekti. Vali Tutulmaz, "İşte bu festival de bu tanınırlığı daha fazla artırmaya yönelik olarak yapılmıştır. Birincisi yapılıyor ve dolayısıyla muhakkak ki karşılaştığımız eksiklikler, sıkıntılar, problemler olmuştur, olacaktır. Ancak gördüğüm kadarıyla başarılı bir sonuca ulaşmıştır dedi.

İsmail Karataş Böyle bir organizyonun yapılışı ve Kurum ve kuruluşların destekleri ve katkıları Türk mutfağına yerli ve yabancı misafirlerin beğenisini kazandırmak bölgesel olarak katkılarının fazlası ile yerine getirmiştir.

Her il ve ilçelerinin geleneklerimiz ve göreneklerimiz kültürünü tanıtılması çok mühimdir, geçmişimizi unutturmak bizler için acı olacağını düşünmekteyim. Yaptığım araştırmalar bu isteklerinoluşturulması yerine getirmeye başladığını görmek beni ziyadesi ile mutlu ediyor.

Bilinen o kadar ki her ne olursa olsun bir başlangıç yeterli olacağını düşünüyorum Başlangıç önemlidir ama bunu devam ettirmek daha da önemlidir.

Böyle bir festivalde Afyonkarahisar Mutfağını da tanımak ve tatmak beni mutlu etti.

Afyonkarahisar Mutfağından bazı yemekler:

Arabaşı, ağzıaçık, bükme, börek, bazlama, börek kenarı, haşhaşlı börek, cızdırma, çörek, nohut çöreği, dolama, ev hamuraşı ev makarnası, sakala çarpan, miyane çorbası övme, Parça et, yoğurtlu et İşkembe yemekleri çorba, kıyma, kızartma, söğüş, tas eti. Kavurmalı patlıcan kebabı, patlıcan küllemesi, patlıcan dolması, yoğurtlu sarımsaklı patlıcan kızartması, imambayıldı, patlıcan köftesi, patlıcan çöp kebabı, patlıcan doğraması, patlıcanlı pilav, patlıcan oturtma, hünkârbeğendi, patlıcan gömmesi,

Böyle bir mutfağın yaşatılması geleceğin mirası olacağına inanıyorum yaşatmamız bizlerin en büyük arzusudur.

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER