Caddedeki tüfekli cinayete 16’şar yıl hapis cezası

2018-10-22 09:21:49 / / 7079 kez görüntülendi

Caddedeki tüfekli cinayete 16’şar yıl hapis cezası

 

Manavgat'ta iki yeğenini kaçırdıkları için aralarında husumet bulunan Veli Kalburcu'yu Barbaros caddesinde otomobilinde tüfekle öldürmek suçundan tutuklu yargılanan İ. S ve kardeşi M. S hakkında 16’şar yıl hapis cezası verildi.

Yayla Mahallesi Barbaros Caddesi'nde geçen mart ayında bir marketin önünde otomobili içinde bulunan Veli Kalburcu'yu pompalı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan İ. S, kardeşi M. S ve suça sürüklenen çocuk; H. C. E’nin yargılanmasına Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu sanıklar M. S, İ. S, ölen Veli Kalburcu'nun yakınları ve tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanık H. C. E duruşmaya katılmadı

Duruşmada tanık olarak dinlenen Mesut Dağdaş, maktul Veli Kalburcu’nun bacanağı olduğunu belirterek, olay günü mahallede bir düğüne katıldıklarını, düğünde alkol aldıklarını ardından mahallede otomobille gezmeye başladıklarını anlattı. Tanık mahkeme başkanının ‘Herşeyi sırasıyla anlat. Veli Kalburcu’yla birlikte İ. S’nin evinin önüne gittiniz mi? Veli Kalburcu İ. S’nin evine doğru ateş etti mi?’ şeklindeki sorusu üzerine İ. S’nin evlerinin olduğu yere gitmediklerini, sadece evlerine 200 metre mesafedeyken Veli Kalburcu’nun otomobilin camından havaya 1 el tüfekle ateş ettiğini belirten Dağdaş, ardından marketin önüne geldiklerini ve maktul Veli Kalburcu’nun damadını bira alması için gönderdiğini söyledi. İ. S’nin önce tüfekle cama vurduğunu ardından Veli Kalburcu’ya ateş ettiğini aktaran Dağdaş, kendisinin o gün alkollü olduğu için bazı konuları tam hatırlayamadığını söyledi.

Veli Kalburcu’nun yeğeni ve sanık M. S’nin imam nikahlı eşi Gülcan Kalburcu’da başka suçtan tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS vasıtasıyla katıldığı duruşmada tanık olarak ifade verdi. Kendisinin M. S’la kaçtığını ve severek evlendiğini belirten Gülcan Kalburcu bu nedenle Veli Kalburcu’nun kendilerine kızdığını söyledi. Gülcan Kalburcu, olay günü evde olduğunu ve silah sesini duyduğunu ve camdan baktığında Veli Kalburcu’nun kullandığı otomobili gördüğünü belirtti.

Duruşmada mütalaa veren savcı, sanıklar İ. S ve M. Sır’nin Veli Kalburcu’nun öldürme eylemini birlikte gerçekleştirdiklerini bu nedenle ‘kasten öldürme’ suçundan, sanık İ. S'nin ayrıca Veli Kalburcu’nun bulunduğu otomobilin camını kırdığı için mala zarar verme suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Savcı mütalaasında hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan dava açılan H. C. E’nin olaya katıldığına dair somut ve inandırıcı delil bulunamadığı için beraatını talep etti.

Son sözü sorulan sanık İ. S; M. S’nin olayla bir ilgisinin bulunmadığını, olayın kazaen meydana geldiğini, pişman olduğunu, 3 çocuğu bulunduğunu, mağdur olduklarını bu nedenle tahliyesini ve beraatını talep etti. M.S’da kendisinin olayın büyümesini engellemeye çalışmak istediğini, olayın bu noktalara geleceğini düşünmediğini, mağdur olduğunu söyleyerek, beraatını istedi.

Müzakere için verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme, İ. S ve M. S’ı önce kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmalarına, ardından bu fiili haksız tahrik altında işledikleri için cezalarının 16 yıl hapis cezasına çevrilmesine, sanık İ. S’a ayrıca mala zarar verme suçundan 3 ay hapis cezası verildi. Duruşmada tutuksuz sanık H. C. E beraat etti. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER