Tolunay Kafkas, “Genç milli takımlarda yeni sistem uygulamaya başladık”

2018-10-21 11:32:27 / / 4386 kez görüntülendi

Tolunay Kafkas, “Genç milli takımlarda yeni sistem uygulamaya başladık”

Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas, futbolda başarı elde etmek için yeni bir sistem uygulamaya başladıklarını söyledi.

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde bulunan The Sense Hotel’de Türkiye Futbol Federasyonu Futbol Gelişim Direktörü ve Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas ve U19 Milli Takım teknik Direktörü Vedat İnceefe’yle gazetecilere açıklamalarda bulundu.

U17 ve U19 milli takımlarının Avrupa Şampiyonası için birinci turu geçtiğini söyleyen Tolunay Kafkas, “Amacımız; Avrupa kupalarına ve dünya şampiyonalarına katılacak jenerasyonlar hazırlamak. Bu turnuvada da şu anda gruptan çıkmayı garantiledik, son maçımızda da Allah’ın izniyle yenip grup lideri olarak birinci torbadan girmek istiyoruz” diye konuştu. Kafkas, U19 milli takım teknik direktörü Vedat İnceefe ve ekibine teşekkür etti.

Genç milli takımda sistemin değiştiğini anlatan Tolunay Kafkas, “Genç Milli Takımda değişen bir sistem var, amacımız ve ilkelerimiz var. Şimdiye kadar olmamış yeni şeyler deneyeceğiz. Özellikle 14 yaşından başlayacak, 17’ye gelecek sonra tekrar 14’ü alıp silsileyle takip edecek ilkelerimiz ve amaçlarımız doğrultusunda da milli takımlar bir oyun planı ve şablonun içerisinde oynama gayreti içerisinde olacak” dedi. Amaçlarının genç oyuncu gelişimine önem vermek ve bu oyuncuları A milli takıma çıkarmak olduğunu ve yeni sistemi oluşturmak için bazı sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Kafkas sözlerini şöyle sürdürdü;

“ Kendi içimizdeki bir takım sorunlar var; federasyon olarakta başkanımız bize çok destek oluyor. Önce bu sorunları halletmek lazım ama bunun ayakları var tabi. Kulüpler, federasyon, siyasetçilerimiz, milli eğitim bakanlığı yeni bir model yaratmak zorundayız ve yeni bir modele geçmek zorundayız. Bunlar Avrupa’da yapılan, bilinen şeyler ve Türkiye’de çok kolay yapılacak şeyler. Ben oyuncuların olduğunu görüyorum. Her yaş grubuna gidiyoruz. Elit oyuncular var. Bizim önceliğimiz elit genç oyuncu bulmak, onları yetiştirmek. Kulüplerde yetişip milli takımlara gelmesini bu çocuklara bir takım değerler çerçevesinde a milli takıma göndermek, iyi oyuncular var, çıkacak oyuncularda var, yeter ki biz bunlara destek olalım, şans verelim. Bu şansı buldukları sürecek bunlar şansı değerlendirecekler ve üst tarafa çıkacaklardır.”

U19 milli takım teknik direktörü Vedat İnceefe’de milli takım olarak hedeflerinin grup lideri olarak 9 puanla eleme grubundan çıkmak olduğunu belirterek; “Bizim rakiplerimiz, Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika; bunlar bizden 1 adım önde olduğu için aynı torbadan katılıp, en azından altımıza alacağımız takımlarla iyi bir mücadeleyle elit turdan çıkmak istiyoruz. Biz, 3 tane elit turdan 7 puanla çıkamadık. Bir 5 puan, 3 tane 7 puanla çıkamadık. Bu averajı ortadan kaldırıp, orada da inşallah, elit turdan Avrupa şampiyonası, oradan da dünya kupasına gitmek istiyoruz. Öncelikli hedefimiz bu” dedi. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER