Altın Susam’a Coğrafi İşaret

2021.10.18 12:54:07 / Editör / 132 kez görüntülendi

Altın Susam’a Coğrafi İşaret

Manavgat’ın Altın Susamı, Türk Patent Enstitüsü tarafından işaretlendi. Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat’ın Altın Susamı’nın 7 yıllık bir çalışma sonrası Türkiye Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi İşareti’nin verildiğini açıkladı.

Manavgat’ın Altın Susamı, 7 yıl süren bir çalışmanın sonucunda Coğrafi İşareti aldı. Konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör ve Manavgat Ziraat Odası (MZO) Başkanı Rasim Metin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Türkiye’nin en önemli susam üreten merkezlerinden biri olan Manavgat’ın hak ettiği coğrafi işareti aldığını, MATSO ailesi olarak bu yolculuğun sonunda hedefe ulaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Manavgat’ımızın marka değerinin yükselmesi ve ekonomide ürettiği katma değerin artması için kurulduğu günden beri var gücü ile çalışmaktadır. Bundan sonrada ilk günkü heyecanla Manavgat’ımızı her anlamda bir dünya markası yapmak için durmadan,  dinlenmeden çalışmaya devam edecektir” şeklinde konuştu.

Manavgat ekonomisinin daha çok büyümesi ve ülke ekonomisine ürettiği katma değerin daha çok artması için turizmin yanı sıra tarımın da çağın gereklerine uygun yapılması için çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Güngör, “Modern tarımın Manavgat’ımızda gelişmesine katkı yapmaya çalışıyoruz. Merhum Başkanımız Ahmet Boztaş’ın Manavgat’ı modern tarımla tanıştırmak için verdiği emek her zaman bizlere örnek olmuştur. Örnek olmaya da devam edecektir. Başkanımızı rahmetle anıyoruz” dedi. Başkan Güngör açıklamasında şunları söyledi:

Modern tarımla birlikte geleneksel tarımın inovasyonu, yeniden şekillenen dünya düzeninde rakiplerle mücadele edilebilmesi için olmazsa olmaz koşullardandır. Bu bağlamda, ilçemizde 500 yıla yakın geçmeşi olan Altın Susam’ın Manavgat adına tescili için ilk çalışmalar merhum Başkanımız Ahmet Boztaş döneminde yapılmıştır. Bu çalışmalar nihayet beklentimiz yönünde noktalanmış, susamımız 709 numara ile Manavgat Altın Susamı olarak Türk Patent Enstitüsü tarafından işaretlenmiştir.

Ayrıca, 2014 yılında Manavgat Ziraat Odası Altın Susamın tescili için kendi alanında çalışma yaparak sürece katkı sağlamıştır. Bu bağlamda Ziraat Odasına ve Sayın Rasim Metin Başkana katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Manavgat Altın Susamı, aroması ve yağı ile diğer susamlardan farklıdır. Manavgat’ın mikroklima özelliğinden ve toprağının verimliliğinden kaynaklı Manavgat Altın Susamının hem aroması hem de yağ oranı daha yüksektir. Diğer susamların yağ oranı yüzde 40 civarında iken Manavgat'ta yetişen susamın yağ oranı yüzde 60 seviyelerinde olduğu BATEM tarafından yapılan bilimsel analizlerle de kanıtlanmıştır.

Manavgat "Altın Susamı" 15'inci yüzyılda Osmanlı Saray mutfağında kullanılmıştır. Osmanlı döneminde saray mutfağında susamdan yapılan tatlı ve tahinin Manavgat'tan gittiğine dair Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Behcet Karaca’nın doçentlik tezinde bu bilgiler yer almaktadır.

Osmanlı sarayının susam ve tahinini üreten, günümüzde de Türkiye’nin en önemli susam üreten merkezlerinden biri olan kentemiz hak ettiği coğrafi işareti almıştır. MATSO ailesi olarak bu yolculuğun sonunda hedefe ulaşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.”

 

MATSO Başkanı Güngör, önümüzdeki yıllarda, başta susam/tahin üreticileri olmak üzere, ilgili kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılacak planlama ve projelendirme ile son yıllarda azalan susam ekimini artırmak için çaba göstereceklerini, susam üreticilerine destek sağlanması için girişimlerde bulunacaklarını da  sözlerine ekleyerek, “Bu vesileyle, Manavgat Altın Susamı için aldığımız Coğrafi İşaretin kentimize ve üreticilerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Coğrafi işaretin alınmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

SUSAM ÜRETİMİ

Türkiye’de 257 bin dekar alana ekilen susamdan 19 bin ton civarında susam hasat edilmektedir. Antalya’da yaklaşık 54 bin dekar alana ekilen susamdan yaklaşık 4.5 ton civarında susam hasat edilmektedir. Manavgat’ta 45 bin dekar alandan 3.8 ton susam elde edilmektedir. Türkiye’de üretilen susamın yaklaşık beşte biri (1/5) Manavgat’tan karşılanmaktadır” dedi.

MZO Başkanı Rasim Metin de, Manavgat tarımının gelişmesi için MATSO ile birlikte hareket edeceklerini belirterek, “Yeni ürünlerin geliştirilmesinde beraber çalışarak üreticimizi destekleyeceğiz. Manavgat çiftçisinin yanında olacağız” diye konuştu. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER