17 Ekim Assubaylar Günü kutlandı

2021.10.18 12:52:50 / Editör / 243 kez görüntülendi

17 Ekim Assubaylar Günü kutlandı

17 Ekim Türkiye Emekli Assubaylar Günü, Türkiye Emekli Assubaylar Derneği tarafından Manavgat’ta düzenlenen bir törenle kutlandı. Törende bir konuşma yapan TEMAD Manavgat Şube Başkanı Emekli Assubay Mesut Alkan, 1 Biz Assubaylar, Türk silahlı kuvvetlerinin teknik ve idari kadrosuyuz. İç ve dış güvenlikte, asayişte, depremde, sel felaketinde, anarşide, bölücü terör ile mücadelede ordunun her kademesinde bizler varız. Kısaca bizler ordunun belkemiğiyiz” dedi.

Türkiye Emekli Assubaylar Derneği (TEMAD) Manavgat Şube Başkanlığı 17 Ekim Türkiye Emekli Assubaylar Günü’nü Manavgat Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen bir törenle kutladı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. TEMAD Manavgat Şube Başkanı Emekli Asssubay Mesut Alkan, Atatürk Anıtı’na çelenk bırakarak bir konuşma yaptı.

Başkan Alkan, 17 Ekimin, çalışan ve emekli olan Assubayların kutladığı bir bayramolduğunu ifade ederek, ilk olarak 17 Ekim 2012 tarihinde Türkiye Emekli Assubaylar Derneği’nin kuruluş gününde kutlanmaya başlandığını söyledi.

TSK’nın Kara, Deniz, Hava ve Jandarma sınıflarında onurlu hizmetlerinden emekli olarak ayrılmış bulunan Assubayların, askerlik mesleğine ilişkin olarak anılarını yaşatmak, dayanışmalarını sürdürmek, sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak amacı ileTürkiye Emekli Assubaylar Derneği 17 Ekim 1984 yılında 2847 sayılı kanunla kurulduğunu ve kamu yararına çalışan bir dernek olduğunu belirten Başkan Alkan, “Bu tarih itibarıyla Türkiye genelinde 98 şubesi 120 bin'in üzerinde emeklisi ve 90 bin'in üzerinde çalışanı ile büyük bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

TEMAD Manavgat Şube Başkanı Mesut Alkan konuşmasını şöyle sürüdürdü:

“Biz Assubaylar, Türk silahlı kuvvetlerinin teknik ve idari kadrosuyuz. İç ve dış güvenlikte, asayişte, depremde, sel felaketinde, anarşide, bölücü terör ile mücadelede ordunun her kademesinde bizler varız. Kısaca bizler ordunun belkemiğiyiz.

Assubay kimdir denildiğinde,15 Temmuz hain darbe girişiminin seyrini tek kurşunla değiştiren Şehit Assubay Ömer Halisdemir'dir. Afrin Aslanı Şehit Assubay Musa Özalkan'dır, Kanimasi’de, Akıncı’da, Batufa’da, Bestler Dereler’de, Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’de, Libya'da, Kuzey Irak'ta, Suriye'de, Bosna'da, Afganistan'da, Ülkesi ve milletinin bölünmez bütünlüğü, bayrağı ve sancağı, birlik ve beraberliği için ülkemizin her karış toprağında, her şartta ve koşullar dahilinde her an göreve hazır, ihtiyaç durumunda veya gerektiğinde yurt dışı hizmetlerde görevlendirilen,zor iklim şartları ve ağır arazi koşullarında ve hiç bir tereddüt göstermeden ölüme kanatlanan vatan ve millet sevdalısı büyük ve yüce Türk milletinin yiğit ve kahraman çocuklarıdır..Bizler Vatanını en yüksek dağlardan en derin sularına kadar her karış toprağında gözlerini kırpmadan canlarını feda eden bir mesleğin mensuplarıyız.

 

Dün olduğu gibi bu günde vatan savunması konu olunca ettiğimiz yemine sadık kalarak göreve hazır durumdayız. Daimi komutanımız Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi `Vatan Mevzubais İse Gerisi Teferruattır`. Türk Milli şuurunun, vatan varlığımızın ve yüce devletimizin sonsuza kadar bölünmez bir bütün olarak ilerlemesi, yücelmesi, şanlı Türk Bayrağımızın Misaki Milli sınırlarımızda hür ve mutlu dalgalanması yegane arzumuz ve daimi görevimizdir.

 

Vatanımızı bölmek ve kalkınmasını engellemek, iç savaşa dönüştürmek İsteyen içte ve dışta her türlü oyunlar oynanmaktadır. Bizler bu oyuna gelmemeliyiz. Yıllarca aynı bayrak aynı toprak üzerinde yaşamış ve yaşamaya devam edeceğiz. Eğer bir ülke ekonomisiyle, ordusuyla güçlüyse kimse ona dil uzatamaz. Bizim ordumuz milletimizin bağrından çıkmıştır. Bizler,Assubaylar olarak kutsal mesleğimize başlarken, aziz milletimiz ve ülkemiz için seve seve canımızı vereceğimize yemin ettik. Bugünde aynı yüksek ideallerle Türkiye Emekli Assubaylar Derneği çatısı altında ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Yaklaşık 100 bin çalışan ve 120 bin Emekli Assubay meslektaşlarımızın aileleri ile birlikte Bir milyonun üzerinde camiamız, yılda birde olsa insanların kendilerini özel hissetmeleri tüm gayretlerini sarf ettikleri adeta hayatlarını adadıkları mesleklerinin hatırlanarak kamu gündemine gelmesi ve toplum tarafından önemsendiğini görmeleri insanları mesleğine ısındırmakla birlikte kendilerine olan güvenlerini arttırmakta ve yalnız olmadığını hatırlatmaktadır.

Bu duygularla; Türk Silahlı Kuvvetleri’nde Türkiye sınırları içinde ve dışında görev yapan cefakar, emektar muvazzaf ve emekli tüm meslektaşlarımın 17 Ekim Assubaylar Günü’nü en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı nice yıllar dilerim. Assubaylar Günümüz kutlu olsun.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER