“Yangın söndürme uçaklarına bütçe ayrılmalı”

2021.07.29 11:22:55 / Editör / 389 kez görüntülendi

“Yangın söndürme uçaklarına bütçe ayrılmalı”

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Manavgat’ta çıkan yangın konusunda bir açıklama yaparak, “İktidar lüks makam araçlarından ve özel jetlerinden fedakarlık edip, yangın söndürme uçaklarına bütçe ayırmalıdır” dedi.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Antalya’nın Manavgat ilçesinde birçok farklı yerde çıkan orman yangınları konusunda bir açıklama yaptı. Zeybek, Manavgat'ta farklı noktalarda çıkan orman yangınları nedeniyle geleceğe mirasımız olan ağaçların kül olmasının herkesi derinden üzdüğünü ifade ederek, “Farklı noktalarda çıkan yangınlarda sabotaj dahil tüm olasılıklar kolluk kuvvetleri ve adli makamlarca araştırılmalıdır. Manavgat’a ve doğaya bu kötülüğü yapanlar ortaya çıkarılmalıdır. Manavgat dışında Akseki ilçesinde de devam eden orman yangının büyümeden kontrol altına alınmasını temenni ediyoruz” dedi

Milletvekili Rafet Zeybek açıklamasında şunları söyledi: 

“Yangınlara Orman İşletmeleri ekipleri dışında Antalya Büyükşehir Belediyesi, Manavgat Belediyesi itfaiye ekipleri tarafındanda müdahale ediliyor. Aşırı sıcak hava ve şiddetli rüzgar nedeniyle müdahalede zorluklar yaşandığı bilgisi elimize ulaştı. Son yıllarda Manavgat’ta çıkan en büyük orman yangını, evleri, bahçeleri, ahırları tamamen kül olan vatandaşlarımız var, çok sayıda hayvan telef olmuş durumda,  söndürme çalışmaları sonrası yaraların acilen sarılması gereklidir.

İKTİDAR, DAHA FAZLA YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI İÇİN LÜKS MAKAM ARABALARINDAN FEDAKÂRLIK ETMELİ

Yangınla mücadele eden tüm ekiplerimize canı gönülden teşekkür ederken, Türk Hava Kurumu'na ait yangın söndürme uçaklarını 4,9 ton su taşıma kapasitesi var diye ihaleye almayıp satışına neden olan, yangınla mücadelede her türlü hava aracına ihtiyaç varken son iki yılda bu duruma sessiz kalan Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli de kamuoyundan özür dilemelidir.

Manavgat yangını göstermiştir ki birçok noktada çıkan yangınlar için hızlı ve çok sayıda yangın söndürme uçağı, kapasite farkı gözetilmeden kullanılmalıdır, tek bir ağacın kurtarılması için gerekirse iktidar lüks makam araçlarından ve özel jetlerinden fedakarlıkedip, yangın söndürme uçaklarına bütçe ayırmalıdır.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER