“Semt pazarları, kontrollü bir şekilde açılmalıdır”

2021.05.06 10:35:17 / / 233 kez görüntülendi

“Semt pazarları, kontrollü bir şekilde açılmalıdır”

CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Cavit Arı, Aydın Özer, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve beraberindeki heyet, tam kapanma sürecinde semt pazarlarının kapanması nedeniyle zor günler yaşayan ve ellerindeki ürünleri satamayan çiftçileri Serik Hali’nde ziyaret etti.

CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Cavit Arı, Aydın Özer, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve beraberindeki heyet, ellerindeki ürünleri satamayan çiftçileri Serik Hali’nde ziyaret etti.

Antalya’nın Serik Sebze-Meyve Halini ziyaret edip temaslarda bulunan ve üreticinin sorunlarını dinleyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Çiftçide, vatandaşta mağdur ama bu düzeni yaratan AKP mağrur” dedi.

Milletvekili Zeybek, son günlerde sosyal medyada gündem olan görüntüde satamadıkları ürünleri dökerek tepki gösteren çiftçileri herkesin gördüğünü, o görüntünün Serik halinde bir üreticinin semt pazarları kapalı olduğu için alıcı bulamadığı ürünlerine ait olduğunu ifade ederek, “Çiftçimiz ürettiği ürünü pazarlar kapalı diye hallerde satamıyor, çünkü vatandaşın tüketimine sunulacak ürünler, tam kapanma nedeniyle kapalı olan pazarlara gönderilemiyor. Bu yüzden çiftçinin topladığı ürünler ne yazık ki heba olmaktadır, pazarlar kapalı olduğu için satış yapılmaması nedeniyle çiftçi ya ürününü toplamayıp tarlada bırakıyor ya da söküyor. Girdi maliyetleri nedeniyle zaten zor durumda olan, yetiştirdiği üründen kar edemeyen çiftçimiz şimdide pazar bulamadığı için zarar etmektedir” dedi. Zeybek konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ÇİFTÇİDE, VATANDAŞTA MAĞDUR AMA BU DÜZENİ YARATAN AKP MAĞRUR

“Semt pazarlarının kapalı olması nedeniyle vatandaşta mağdur olmaktadır, ucuz ve kaliteli ürünlerini semt pazarlarından temin eden vatandaşlarımız ürünleri daha pahalıya zincir marketlerin manav reyonlarından temin etmek zorunda kalıyor. Serik halinde konuştuğumuz çiftçilerin ellerindeki ürünler için söylediği tek söz var “parası önemli değil, satabilirsen.” Bu söz üründen zarar etme pahasına satılsın demek. Serik’te bir kilo domatesin sera kirası, girdisi, fidesi, gübresi her şeyi dahil maliyeti kilo başına 2 lira 30 kuruş, halde ise 1,5 – 2,5 Türk Lirasına alıcı bulunamıyor. Serik halindekilo başına biber 1,5 TL, domates 1,5-2,5 TL arası, salatalık 50 kuruş’tan satılırken, Ankara başta olmak üzere zincir marketlerde domatesin kilosu 9,90 TL, salatalık 4 TL, biber 7 TL’den satılıyor. Üreten çiftçi mağdur, pahalıya alan vatandaş mağdur ama bu düzeni yaratan AKP memnun. Tarım Bakanı, çiftçinin sorunlarını görmemek için üstün gayret sergiliyor, semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılması için çalışması gerekli ya da ürünü elinde kalan ve zarar eden çiftçinin ekonomik olarak desteklenmesi gereklidir. AKP iktidarını kafasını vatandaşların hürriyetlerini kısıtladığı genelgelerden kaldırıp halkın sorunlarına bakmaya davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER