Başkan Bahar, “Krediler ciroya göre, terzi işi verilmeli”

2020.11.24 12:08:21 / / 63 kez görüntülendi

Başkan Bahar, “Krediler ciroya göre, terzi işi verilmeli”

Yüzde 50 ve daha fazla ciro kaybı şartı aranmadan verilen KGF destekli işletme kredilerinden ihtiyacı olmayan şirketlerin de faydalanabileceğini, böylesi bir durumda bu finansmanın farklı yatırımlara dönüşebileceğine dikkat çeken Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, kredilerinin ciroya göre ‘terzi işi’ verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Bahar, yatırım yapacak sanayicinin pandemi nedeniyle gözünün önünde sis bulutu olduğunu belirterek, "Pandeminin uzaması sonrasında firmalarımız geleceğe güvenle bakamıyor" dedi. Başkan Bahar, pandeminin bitmesi halinde, 2021 yılının Antalya için harika bir yıl olabileceğini söyledi.

2019 yılının Antalya iş dünyası açısından oldukça güzel geçtiğin, bu nedenle de 2020 yılına büyük umutlarla girildiğini aktaran Ali Bahar, “Ancak 2020, henüz hasar tespitini yapamadığımız bir yıl oldu. Kamu bankalarına teşekkür ederim. Pandemi döneminde onlar da sağlık çalışanları gibi hayatlarını riske atıp sanayiciler ve küçük işletmeler için ellerindeki finansmanı sundular. Pandemiden önce yüzde 20'li rakamlarla faiz oranları vardı. Pandemi döneminde bu rakamların 8-9'lara düşürülmesi, sanayiciye üreticiye kredi verilmesi son derece doğru olmuştur" dedi. Hangi işletmeye ne kadar kredi verileceğine dair bir çalışma yapılmadığını da anlatan Başkan Bahar, ciroya göre kredi verilmesinin daha doğru olacağının altını çizdi. Düşen ciroya göre 'terzi işi' kredi uygulaması yapılması gerektiğini savunan Bahar, “Ciroya göre hasar tespiti yapılıp terzi işi yapılsaydı o zaman bence daha teknik bir çalışma olurdu. Bundan sonra verilecek krediler cirosuna bakılarak verilmelidir" dedi.

SANAYİCİNİN GÖZÜNÜN ÖNÜNDE SİS BULUTU

Sanayicinin gelecekten mutlu ve umutlu olmadığını, pandemi nedeniyle yatırım yapacak sanayicinin gözünün önünde sis bulutu olduğunu da anlatan Başkan Bahar, “Ne zaman sanayici gemisini bir limanda güvende tutarsa o zaman mutlu olur. Şu anda öyle bir durum yok. Pandeminin uzaması sonrasında firmalarımız geleceğe güvenle bakamıyor. Tedirginlik ve sis perdesi sanayicinin üretim, yatırım, istihdam yapmasının önünde kocaman bir duvar olarak duruyor. Pandemi biterse, 2021 Antalya için harika bir yıl olabilir” dedi. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER