“Muz üretimi kontrolsüz şekilde ilerliyor”

2020.07.22 12:55:03 / / 1811 kez görüntülendi

“Muz üretimi kontrolsüz şekilde ilerliyor”

Manavgat Ziraat Odası 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Rasim Metin, “Müteahhitler, fabrikatörler Ankara-İstanbul’dan gelip Manavgat’ta muz serası kuruyor. Biz pamuk üreticisi için Bakan Pakdemirli’ye  talepte bulunduk, bütçenin yetersiz olduğunu söyledi” dedi.

Manavgat Ziraat Odası (MZO) 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle Güzelyalı Mahallesi Paradise Restoran’da kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin Basın Bayramı’nı kutlayan MZO Başkanı Rasim Metin, burada yaptığı açıklamada, muz üretiminin kontrolsüz bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Pandemiden dolayı turizmin durduğunu fakat tarım daha da hız kazanarak çalışmaya devam ettiğini ifade eden Başkan Metin,  “ Sürekli üretime devam edildi, ülkenin girdilerini çiftçiler olarak üretmeye devam ettik. Geçtiğimiz günlerde yeni velimizi ziyaret ettik, tarımdaki sıkıntılarımızı anlattık, tüm konulara değindik. Ayrıca kapalı devre sulama sistemi için destek istedik. Valimiz elinden gelen desteği sağlayacağını söyledi. Manavgat’ın tropikal meyve konusunda bir üs olduğunu, 12 bin 652 dönüm muz serası bulunduğunu, önümüzdeki günlerde ejder meyvesinin yeni yeni ağırlık kazandığını, bölgeye uyum sağladığını anlattık. Bunları da halkımıza anlatmaya çalışacağız.

Muzda hızlı bir artış var bunun kontrol altına alınması ile ilgili önerilerimiz oldu. Tarımı daha kontrollü ve planlı yapmamız lazım. İleride zarar görmemesi açısından hem üreticimizin hem de kullanılan kredilerin zarar görmemsi açısından. Çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Metin daha sonra, “Manavgat’ta muz seraları yokken muzun kilosu 6 TL idi, arzın arttığı talebin artmadığı bir ortamda 6 TL’lik muzun 12 TL’ye yükselmesi gibi bir konu başta olmak üzere, muz için verilen desteğin doğru olduğuna inanıyor musunuz? Sadece bir tane muz serasına verilen destekle veya krediyle tüm susam ve pamuk sektörünün kalkınacağına inanıyor musunuz?” şeklindeki soruya,

“Geçtiğimiz dönemde Tarım Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye gittik, pamuk desteğinin 1.30 kuruşa çıkması yönünde bir talebimiz oldu. 18 ilin pamuk yetiştiricileri olarak yaptığımız ziyarette, ekonomik sıkıntılardan dolayı Maliye Bakanlığı’ndan 80 kuruş fiyatı zor aldığını söyledi. Bütçenin yetersiz olduğunu söyledi. Bizim hala talebimiz var, 1.30 kuruş olması yönünde isteğimiz var. Biz bu konuyu bakanlık yetkililerine ilettik. Muza şu sıralar aşırı bir yüklenme olduğunu, bundan küçük çiftçinin yararlanamadığını, Ankara’dan, İstanbul’dan müteahhitlerin, fabrikatörlerin buraya gelerek muz işine çok kazançlı diye girdiğini, küçük çiftçilerin 100-200 TL’ye kiraladıkları arazileri muz seralarına verilerek küçük çiftçilerin ürünlerini yetiştireceği arazilerin kalmadığını ve bu muzun kontrolsüz bir şekilde ilerlediğini bakanlık yetkililerine, genel merkezimize iletiyoruz. Biz bunların kontrol altına alınmasını istiyoruz. Bu konuyu Valimize de ilettim, umuyorum bir önlem alırlar ve kontrollü bir şekle dönüşür. Diğer tropik meyvelere dönüşmesi için de telkinlerimizi sürdürüyoruz” şeklinde cevap verdi. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER