Platform, Ulualan konusunda Bakanlığa görüş bildirdi

2020.07.08 12:27:23 / / 645 kez görüntülendi

Platform, Ulualan konusunda Bakanlığa görüş bildirdi

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu, Kültür Turizm Bakanlığı’na Ulualan’a ne yapılması gerektiği konusunda düşüncelerini ileten raporu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a iletti.

 

Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu, Port River Otel’de Ulualan konusu ile ilgili yapılan toplantıda hazırladıkları raporu, imzalayarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a iletti. Raporda, “Manavgat Ulualan’ı Koruma Platformu olarak ortak akılla Ulualan’da ne yapılması gerektiği konusunda düşünceler yer aldı.

Hazırlanan ve Ulualan Koruma Platform üyeleri tarafından imzalanan rapor  şöyle:

“Manavgat’ımız, içinde barındırdığı doğal, tarihi güzellikleri ve turizm potansiyeli ile dünya ve Türkiye turizminin kalbinin attığı, gelişime ve geleceğe açık ender güzellikteki kentlerden birisidir.   

Şu an içinde bulunduğumuz Manavgat’ın geleceği olan Ulualan Bölgesi, sahil bandında henüz yapılaşmamış, konumu Akdeniz’e kıyısı, Manavgat Irmağı ve orman alanları ile bütünleşen doğal yapısı ile bölge halkımız için çok büyük önem arz eden ender nitelikteki boş alanlardan birisidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 30 Aralık 2018 tarihinde onaylanan yaklaşık 3 bin dönümlük alan, 3 tanesi konaklamalı 750’şer dönüm, 1 tanesi konaklamasız 550 dönüm olmak üzere 4 ayrı parça halinde sadece "Golf Alanı" kullanımlarına tahsis edilecek şekilde planlanmıştır.

 “MANAVGAT ULUALAN’I KORUMA PLATFORMU” OLARAK ORTAK AKILLA ULUALAN’DA NE YAPILMASI GEREKTİĞİ KONUSUNDA DÜŞÜNCELERİMİZİ BAKANLIĞIMIZA İLETMEK İSTİYORUZ"

Manavgat’ın İLERİ GÖRÜŞLÜ, AYDIN, YÜREKLİ ve ÇAĞDAŞ İNSANLARI, YATIRIMA ve GOLFE KARŞI DEĞİLDİR. Bölgemizde golf alanı olarak seçilebilecek o kadar çok yer varken, “Golf” alanı burası olmamalıdır. Oymapınar’ımız daha uygun bir alandır ve geçmişte Bakanlık ve Belediyemizce  Oymapınar’da üst ölçekte  planlama çalışmaları yapılmıştır. Manavgat'ın turizm çeşitliliğinin arttırılması ve turizm kullanımlarının tüm kente yayılması için Oymapınar Bölgesindeki "GOLF ALANLARI" Bakanlığımızca hayata geçirilerek "KIRSAL VE DAĞLIK ALANLARIN" kalkınması sağlanacaktır.

 

Bu nedenle bizler Ulualan’ın, HALKA RANT SAĞLAYAN, sosyal donatı alanlarıyla kentin ticari hayatını canlandıran, gelecek nesillerimize katkı sağlayan YAT LİMANI VE TEKNE ÇEKEK YERİ’yle, bölgesel ihtiyaçlarımızı dikkate alarak, ortak akılla KAMU YARARI, HALKIN YARARI GÖZ ÖNÜNE ALINARAK planlanmasını istemekteyiz.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Manavgat’ımızın özvarlığı olan bölgemizle ilgili olarak Manavgat Belediyesi başta olmak üzere, STK’lar ve her şeyden önce halkımızın düşünceleri göz ardı edilerek yaptığı bu planlama yaklaşımından vazgeçmeli “HALKIMIZA RAĞMEN” değil "HALKIN KATILIMINI" sağlayan bir planlama yaklaşımı benimsemelidir.

 

Bakanlıkça yapılan planlamada 2 km'lik sahil şeridimizin tamamı, bu golf alanlarına cepheli olacak şekilde düzenlenmesi ise ÇOCUKLARIMIZIN, HALKIMIZIN DENİZLE BAĞLANTISININ KOPMASI,  İZOLE EDİLMESİDİR.  

 

*KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞIMIZ HASSASİYETLERİMİZİ DİKKATE ALARAK GOLF ALANLARI PLANLAMASINI ACİL OLARAK İPTAL ETMELİDİR.

 

ULUALAN BÖLGESİNDE YAPILACAK PLANLAMA ÇALIŞMASINDAN HALKIMIZIN BEKLENTİSİ,

 

ULUALAN BÖLGEMİZDE, KIZILAĞAÇ 3.ETAP PLANLAMA BÖLGESİ ADI ALTINDA; SAHİL ŞERİDİNİN BİRİNCİ VE İKİNCİ 50 METRELİK BÖLÜMLERİ DE DAHİL EDİLEREK, YAKLAŞIK 3000 DÖNÜM ALANIN SADECE "GOLF ALANI" KARARI GETİRİLEREK BÖLGENİN TAMAMIYLA TAHSİSE/ÖZEL MÜLKİYETE KONU OLACAK NİTELİKTE  "KAMU YARARINI-HALK KULLANIMI GÖZARDI EDEN BİR PLANLAMA YAPILMIŞTIR.

 

BAKANLIĞIMIZIN BU PLAN KARARLARINDAN VAZGEÇEREK; AKDENİZ ÇANAĞINDAKİ ULUSAL VE ULUSLAR ARASI DÜZEYDE TURİZM GELİŞME POTANSİYELİ OLAN MANAVGAT KENTİ VE BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ EDEN,  ENDER NİTELİKTEKİ BOŞ ALANLARDAN BİRİSİ OLAN SÖZ KONUSU BÖLGEDE;

 

  • YILLARDIR MANAVGAT HALKININ HAYALİNİ KURDUĞU MANAVGAT YAT LİMANI  PROJESİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ,

 

  • BÖLGEMİZİN ÖNEMLİ SEKTÖREL İHTİYAÇLARINDAN OLAN TEKNE İMAL VE ÇEKEK ALANININ HAYATA GEÇİRİLMESİ,

 

  • SORGUN TİTREYENGÖL BÖLGESİ-KIZILAĞAÇ TURİZM MERKEZİNİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK TURİZM YOLUNUN HAYATA GEÇİRİLMESİ,

 

  • PLANLAMA ALANINDA ALTERNATİF, YAYA, BİSİLİKLET VE TAŞIT ARTERLERİ OLUŞTURULARAK, MANAVGAT KENTİNİN-HALKIMIZIN DENİZLE BULUŞTURULMASI,
  • ULUALAN BÖLGESİNİN, SAHİL ŞERİDİ VE MANAVAGT IRMAĞI BOYUNCA KESİNTİSİZ OLARAK KENT MERKEZİNE VE DİĞER TURİZM BÖLGELERİNE "YAYA ULAŞIMININ" SAĞLANMASI, 
  • TÜM ULUALAN ALAN SAHİLİNİN HALKIMIZDAN KOPARILMAYACAK ŞEKİLDE PLANLANMASI VE KIYI BANDINDA HALKIMIZIN KULLANIMINA DÖNÜK SPOR ALANI, REKREASYON ALANI,  GÜNÜBİRLİK ALAN VB SOSYAL AKTİVİTE VE DİNLENME ALANLARI OLUŞTURULMASI,

 

  • BÖLGEMİZDE TURİZM BÜTÜNLÜĞÜ VE KIYI SÜREKLİLİĞİNİN SAĞLANMASI,
  • BÖLGENİN DOĞAL VE ENDEMİK BİTKİ DOKUSUNU KORUYAN KENTSEL PEYZAJ ALANLARININ PLANLANMASI

 

  • BÖLGE TÜRİZMİNE VE SEKTÖREL HAYATA HİZMET EDECEK

- ALTERNATİF TURİZM ALANLARI,

- TİCARET VE EYLENCE MERKEZLERİ,

- SOSYAL VE TEKNİK ALTYAPI ALANLARI,

-

- SPOR VE REKREASYON ALANLARI VB.

KULLANIM ALANLARININ OLUŞTURULARAK,

 

BÖLGENİN KENT, BÖLGE VE ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYAN BİR CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEK NİTELİKTE ORTAK AKILLA PLANLANMASINI TALEP EDİYORUZ.” (Haber Merkezi)

 

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER