“Manavgat basınının toplantıya alınmaması yadırganmıştır”

2020.07.08 12:24:29 / / 617 kez görüntülendi

“Manavgat basınının toplantıya alınmaması yadırganmıştır”

Eğitim-İş Sendikası Manavgat Temsilcilik Başkanı Ramazan Yılmaz, yazılı bir açıklama yaparak, Manavgat basının Ulualan ile ilgili yapılan toplantı konusunda, “Manavgat basının toplantıya alınmaması yadırganmıştır” dedi.

Eğitim-İş Sendikası Manavgat Temsilcilik Başkanı Ramazan Yılmaz, Eğitim-İş Sendikası Manavgat Temsilciliği adına üyesi bulunduğu Manavgat Ulualan'ı Koruma Platformu olarak yürüttükleri çalışmalara halkın 80 binin üzerinde dilekçe vererek desteklediğini ve sahiplendiğini söyledi.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Başkan Yılmaz, platformun çalışmaları sonucunda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un platformu toplantıya çağırarak dinleme nezaketi gösterdiklerini ifade ederek, “Ancak, toplantının katılımcılarının görüş ve düşüncelerini kamuyla paylaşarak, konuya ilişkin kamuyu bilgilendirme görevi olan Manavgat yerel basınının ve basının toplantıya alınmaması yadırganmıştır” dedi.

Manavgat Belediye Başkanı ve Platformun değerli başkan ve üyeleri Ulualan Golf Projesine ilişkin halkın ve platformun görüşlerini ve beklentilerini bakanlara en net biçimde ifade ettiklerini söyleyerek, “Manavgat Ulualan'ı Koruma Platformu üyeleri verilen mücadelenin haklılığını ve kararlılığını ortaya koymuşlar ve saygıyı haketmişlerdir.

80.000'in üzerinde dilekçeyle halkımız da Platformumuzun çalışmalarını desteklemiş ve sahiplenmiş; Ulualan'a Golf Projesi istemediğini, 3000 dönümlük kamu arazisinin dört yatırımcıya verilmesi yerine kentin ve halkın yararına olacak biçimde, kentin dinamikleriyle birlikte planlanması gerektiği yönündeki iradesini ortaya koymuştur” şeklinde konuşarak açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Umarız sayın bakanlar, Manavgat'ın tüm dinamiklerini kapsayan Platformumuzun ve halkımızın haklı ve kararlı duruşunu dikkate alırlar ve Ulualan'a Golf Projesinde ısrar etmezler.

Bu arada, Golf Projesiyle zarar görecek olan 800 dönüm ormanlık alan, su kullanımı ve işletmelerde kullanılacak kimyasallarla zarar görecek olan Manavgat Irmağı ve su canlıları yani doğal yaşam gözardı edilmemelidir.

3000 dönümlük blok bir proje doğal bütünlüğü de bozacak, kentin ve halkın denize erişimini engelleyecektir.

Bu muazzam alan, gelecekte 500.000 ve üzeri nüfusa ulaşacak olan Manavgat'ın kensel ihtiyaçları ve halkın bu günkü ve gelecekteki ihtiyaçları da baz alınarak, kamu yararı çerçevesinde, doğal yaşamı da gözeterek ortak akılla değerlendirilmelidir. Bu büyüklükte bir projenin kentle deniz arasına set çekilmesi kentin, halkın ve doğal yaşamın yararına olmayacaktır. Bu alan, çağdaş kentler, halkın ihtiyaçları ve doğal yaşam baz alınarak ve dünya örnekleri de incelenerek çok daha zengin bir içerikle, kamu yararı gözetilerek ortak akılla planlanmalıdır.

Kentimizde sadece turizm yatırımlarına odaklanmak yerine sektörel çeşitliliğe odaklanmak gerekir. Sadece turizm üzerine kurulu bir kent ekonomisinde, ekonomik kriz dönemlerinde kentin ve kent halkının yaşayacağı sorunlar kriz dönemlerinde yaşayarak görülmüştür.

Dünya örnekleri ve ortak akıl üzerinden verilecek kararlar hata payını azaltacaktır.

Eğitimiş Sendikası Manavgat Temsilciliği, Platformumuzun kararları yönünde sonuç alıncaya kadar çalışmaların içinde olmayı sürdürecektir.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER