Arı, “Tarihi eserlerimize verilen zarara ne zaman dur denecek?”

2020.07.08 12:23:23 / / 414 kez görüntülendi

Arı, “Tarihi eserlerimize verilen zarara ne zaman dur denecek?”

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Antalya’nın Korkuteli İlçesi Kozağacı Mahallesinde bulunan Roma dönemine ait tarihi eserlere define avcıları tarafından verilen zararı hem İçişleri Bakanı hem de Kültür ve Turizm Bakanına verdiği soru önergesiyle sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Türkiye’de neredeyse her köşede yapılan kaçak kazılarla kültür mirasımıza geri dönüşü olmayan zarar veren define avcılarının önüne bir türlü geçilemediğimi ifade ederek, “Tarihi eserlerimize verilen zarara ne zaman dur denecek?” dedi.

Milletvekili Arı, define avcıları tarafından tarihi eserlere verilen zararı, İçişleri ve Kültür Turizm Bakanlığı’na sordu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Arı, “ Antalya’nın Korkuteli İlçesi Kozağacı Mahallesinde bulunan Roma dönemine ait tarihi eserlere kaçak kazı yapı define avcıları tarafından zarar verilmiştir.” diyen CHP’li Arı, bu topraklarda geçmişte yaşayan medeniyetlerin bıraktığı çok değerli yeraltında kalmış eserler bulunduğu gibi yerüstünde de eşi benzeri bulunmaz tarihi eserlerimiz bulunmaktadır. Ne var ki gelecek nesillere sağlam ve hak ettiği şekilde korunarak bırakılmasını sağlamamız gereken bu zenginliklerimiz maalesef ki korunamamaktadır” dedi.

Sözlerine “Korkuteli ilçesine bağlı Kozağacı Mahallesi’nde bulunan Çağman Tepesi’nde Roma dönemine ait birçok tarihi eser bulunuyor. Bölgede Roma dönemine ait kaya mezarlar, M.S. 1’inci ve 3’üncü yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen mezar anıtı kabartmalarına çokça rastlanıyor. Tarihi alanın en büyük sorunu ise kaçak kazı yapan define avcıları. Bölgeye gelen defineciler, burada bulunan binlerce yıllık tarihi eserleri tahrip edip, alanı talan ediyor. Dağların üzerindeki birbirinden farklı figürlerin bulunduğu tarihi kabartmalar define avcıları tarafından kazma, kürekle kırılmış durumda. Define avcıları kaçak kazıları, çoğunlukla bölge kış aylarında kar altında kalınca yapıyor. Tarihi alanda onlarca kazılmış ancak üzeri toprakla kapatılmış nokta bulunuyor. Tarihi kabartmaların önlerine ise define avcıları tarafından inşaat malzemeleriyle 6 metreyi bulan derin çukurlar kazılı. Bazı tarihi eserlerin üzerlerine sprey boyayla isimler yazıldığı, bazılarının üzerlerinin de taşlarla kazıldığı görülüyor.” diyen devam eden Arı, “Ülkemizdeki tarihi eserlere verilen zarara ilişkin geçen senede soru önergesi vererek konuyu meclis gündemine taşımıştım. Ancak verilen cevap, sadece mevcut durumu özetleyen, bu tür olayların bir daha yaşanmamasına yönelik alınacak yeni ve ilave tedbirlere yer vermeyen genel bir yazı niteliğindedir ki aradan geçen bir yıla aşkın sürede bu olayların son bulmaması bize bunu net bir şekilde göstermiştir. Kısacası, tarihi ve kültürel eserlerimiz, değerlerimiz tehdit altındadır hak ettiği gibi korunmalı ve ülkemizin değeri olarak gelecek nesillere miras olarak bırakılabilmesi sağlanılmalıdır.” dedi.

Milletvekili Arı, hem Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY hem de İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU’ya konu ile ilgili vermiş olduğu yazılı soru önergesinde kültür ve turizm mirası tarihi eserlerimize verilen zararın önüne geçilemiyor olması maalesef alınan tedbirlerde yetersiz kalındığını açıkça ortaya koymaktadır. Artık buna bir dur demek adına Bakanlığınızca mevcut uygulamalarınızdan farklı ne tür yeni idari veya yasal önlemler almayı düşünüyor musunuz? diye sorarak konunun önemini bir kez daha meclis gündemine taşıdı. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER