“Avrupa’da pandemi dalgası değil siyasi dalganın içindeyiz”

2020.07.01 12:39:59 / / 837 kez görüntülendi

 “Avrupa’da pandemi dalgası değil siyasi dalganın içindeyiz”

Almanya’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat uyarısı ne zaman kalkacak?? İngilizler bu yıl Türkiye’ye gelebilecek mi? TÜRSAB pandemi sürecinde neler yaptı? Villa turizmi nasıl şekilleniyor?

Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Önder Sancarbarlaz, turizm sektörünün Türkiye’de pandemi sürecini diğer ülkelere göre daha profesyonel bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Türkiye gerek sağlık alanında, gerek turizm alanında olsun zaten muhteşem iş çıkardığını söyleyen Sancarbarlaz, Türkiye’nin rakiplerinin bu yoğunlukta bir çalışma içerisine girmediğinin altını çizdi.  Sancarbarlaz, “Biz pandemi dalgasının değil, siyasi dalganın içerisindeyiz. Turizm içerisindeki duayenlerin hepsi bu seyahat uyarısının kalkmasından yana ve doğru olduğunu söylüyor. Bütün yolların normalde İstanbul’a, Antalya’ya, Bodrum’a çıkması gerekirken çıkmıyor. 3 aydır 7/24 her birimiz burada olağanüstü bir çalışma içerisindeyiz. Yıllardır bu işin içindeyim yoğun bir iş birliği içerisindeyiz ve umarım Perşembe günü sayın bakanlarımızın yapacağı ve bizlerin de hazır bulunacağı toplantılarda Alman Dışişleri Bakanı Sayın Maas ve Başbakan Yardımcısı ve Sağlık Bakanı’nın yapacağı görüşmelerin sonunda buradan olumlu sonuç çıkacağını düşünüyorum. Farklı siyasi algılardan dolayı böyle bir bekleme sürecindeyiz. Ama bunu da kesinlikle ve kesinlikle ben size iddia ediyorum ve söylüyorum; Avrupa bu kadar Türkiye’yi bekletemez. Gelecek birkaç gün içinde İsviçre örneğinde olduğu gibi muhakkak gelişmeler olacak. 1 Temmuz’dan itibaren İsviçre’den seyahat uyarısı kalkıyor. İkili görüşmelerde de Avrupa’nın birçok ülkesinin bunu açacağını düşünüyorum. Türkiye her zaman krizlerle büyümüş, gelişmiş ve gücüne güç katmış bir ülke. Türkiye her türlü senaryoya hazır. Türkiye’nin pandemi sonrası geri dönüşü çok iyi olacak. Bugün seyahat uyarısı kalktığı an yüz binlerce misafirimiz hemen Türkiye’ye yönelecek. Avrupalı Türkler gelecek. Kültür turizmine önem verenler gelecek. Bu sene açık ve net söylüyorum özellikle güneş ve kumsal turizmi kasımın ilk haftasında bitmeyecek.” sözleriyle Almanya’daki son durumu aktardı.

“İNGİLTERE, TÜRKİYE KARARINI BU HAFTA SONU VERECEK”

Her yıl 2,5 milyon turistin ülkemize geldiği, ana pazarlarından olan İngiltere’den programa canlı bağlantı ile katılan Anadolu Ajansı Londra Finans Başmuhabiri Gökhan Kurtaran, hükümetin Türkiye ile ilgili kararını hafta sonu açıklanmasını beklediğini belirtti. Türkiye’nin İngiliz turistin favori destinasyonlarından olduğunu belirten Kurtaran, “İngiltere’de hükümetin halkın isteğini dikkate alarak adım atması bekleniyor. Bu hafta sonu İngiltere’nin açacağı koridorda hangi ülkelerin olacağını açıklamasını bekliyoruz. Türkiye’nin de burada olması çok sevindirici olacak. İngiliz basınında Türkiye’nin de adı geçiyor. Yunanistan’ın İngilizlere yönelik iki haftalık karantina kararı var. Yunanistan’ın bu kararını koruması, İngiliz turiste izin vermemesi durumunda Yunanistan’a gelecek turistlerin Türkiye’ye kaymasında etkili olacaktır. İngilizler de hükümetin kararını bekliyor. Onlar da tatil planlarını bu karara göre verecekler. Dolayısıyla bu hafta çok önemli. Ülkeler arası ilişkilerde siyaset turizm hepsi birbiri ile çok yakından ilişkili Türkiye İngiltere arasında çok yoğun şekilde serbest ticaret anlaşmaları yapılıyor. İspanya İtalya çok kötü sınav verdi. Türkiye’nin pandemi ile mücadelesinden övgü ile bahsediliyor. Uluslararası saygın yayın kuruluşlarının yaptığı haberler gerçek anlamda olumlu etki yaratıyor. Türkiye birçok bölgeye kıyasla güvenli bölge olarak görünüyor” dedi.

“SEYAHAT ACENTALARINA DESTEK VERİLMEZSE TURİZMDEN BAHSEDİLEMEZ”

Programda TÜRSAB’ın pandemi sürecinde yaptıklarını detaylı şekilde anlatan Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, Devletin kısa çalışma ödeneği kararlarında seyahat acentalarına pozitif ayrımcılık yapması gerektiğini vurguladı. Ayrıca turizmin dijitalleştiğine dikkat çeken Hamit Kuk, pandemi sürecinde seyahat acentaları için Bakanlık tarafından alınan kararla evden çalışma izninin de yasal düzenlemeyle sürekli hale getirilmesini beklediklerini ifade etti. TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Kuk, “Turizm sektörü ilk 6 ayı kaybetti. Yüzde 70 kaybımız var. Ağustostan itibaren bütün kapılar açılsa bile 50 milyon turist hedefinin yüzde 30’luk kısmını karşılayabiliriz. Almanya ve Rusya Türkiye turizm sektörünü domine eden iki önemli pazar, oralardaki kırılma yan pazarları da etkiliyor. Rus pazarı gerileyince Azerbaycan Belarus, Almanya pazarında gerileme olunca İsviçre, Fransa bütün Avrupa ülkelerinde gerilemeye neden oluyor. Almanya’da çok ciddi bir Türkiye sempatisi var. Türkiye olmazsa olmaz pazar, bizim kadar onlar da çaba gösteriyor. Sayın Bakanlarımızın Perşembe günü yapacağı ziyaret çok önemli. Bu saatten sonra karşılıklı mutabakat oluştuktan sonra bu işin normale dönmesi temmuzun üçüncü haftasını bulur.  Geriye 3 aylık sezon kalıyor. Bu 3 aylık süreç Antalya, Ege’ye yetmez. Turizmciler olarak yapabileceğimiz bir şey yok. Almanya ve Rusya’daki muhataplarımızla sık sık görüşüyoruz bu işin çözülmesi için üstümüze düşen çalışmayı yapıyoruz ama iş dönüp dolaşıp ülkeler arası siyasal ekonomik menfaatlere çıkıyor. Temmuz ayı geldi, 2021 sezonu için çalışmaya başlanacak. Reklam, pazarlama faaliyetleri kasım ayına kadar sürecek. Kasımda erken rezervasyon beklentisi içine girilecek. Biz şimdi hangi parayla bunu yapacağız? Seyahat acentaları otel ve hava yolundan paralarını geri alamadı. Bize uygun kredi olanakları sağlansın. En büyük korkumuz endişemiz bu durum şu aşamada. Seyahat acentalarına destek verilmezse turizmden bahsedilmez. Seyahat acentalarına pozitif ayrımcılık yapılması lazım. Biz talepleri ilgili bakanlıklara iletiyoruz.” sözleriyle seyahat acentalarının beklentilerini sıraladı. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER