“Dünya’ya Haykıralım 813 yıldır Akdeniz evimiz”

2020.02.21 12:12:19 / / 116 kez görüntülendi

“Dünya’ya Haykıralım 813 yıldır Akdeniz evimiz”

Vali Münir Kararloğlu Antalya’nın Fethi’nin 813. Yıl Dönümü Kutlama programını basına tanıttı. Fethin mottosuna vurgu yapan Vali Karaloğlu “Akdeniz’in 813 yıldır evimiz olduğunu dünyaya haykırmak için bu sene fetih kutlamalarımızın mottosu, ‘813 yıldır Akdeniz evimizdir' olmuştur” dedi.


1-5 Mart 2020 tarihleri arasında kutlanacak olan Antalya’nın Fethi’nin 813. yıl dönümü etkinlikleri, Antalya Kültür Merkezi Perge Salonunda düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Programa, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mesut Kocagöz, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bedia Koçakoğlu, Turset Genel Müdürü Özgür Emeklioğlu ve vatandaşlar katıldı.
Basın Toplantısında konuşan Vali Münir Karaloğlu,  Antalya’nın 813 yıldır Türk yurdu olduğunu belirterek “Akdeniz 813 yıldır bizim evimizdir ve böyle kalacaktır. Bunu dünyaya haykırmak için bu sene ki mottomuza, 813 yıldır Akdeniz Evimiz dedik” şeklinde konuştu.
Antalya’nın fethinin 813. Yıl kutlamaları için heyecanlı olduklarını belirten Vali Kararloğlu, “1-5 Mart tarihleri arasında 5 gün devam edecek çok farklı etkinlikler hazırladık. 1 Mart’ta içinde Fetih Koşusu’nunda içinde olduğu 15. Runatolia Maratonu gerçekleştirilecek. O gün fetih coşkusunu herkes yaşayacak tüm şehir koşacak. Fetih aşkına, Antalya aşkına koşmaya devam edeceğiz. Aynı gün saat 14.00’da Konyaaltı Sahil Park’ta olacağız. Fetih yürüyüşümüz olacak. Orada farklı etkinliklerimi devam edecek ama en önemlisi yine Akdeniz sahillerinde çelik kanatlarımız Türk Yıldızları olacak” dedi.
ULUSLARARASI ANTALYA KONGRESİ’NDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK
3. Uluslararası Antalya Kongresi’ni çok önemsediğine vurgu yapan Vali Karaloğlu, “Antalya Kongresinden çok şey öğrendik. Patara telsiz istasyonu ilk defa 1. Uluslararası Antalya Kongresi’nde sempozyum konusu olarak gündeme geldi. Bugün 2020 Patara yılı oldu. Patara telsiz istasyonunu müze yapmak için çalışmalara başladık. Sadece bu fetih kutlamalarının ne kadar önemli olduğunu, içerisinde yapılan bu kongrenin, kentin değerlerini tekrar gün yüzüne çıkarma açısından ne kadar başarılı olduğunu gösterir.
ANTALYA’NIN DOĞASI VE MEDENİYET
Antalya’nın Fethi’nin bu sene ki temasının Antalya’nın doğası ve medeniyeti olduğunu belirten Karaloğlu, Uluslararası Antalya Konferansı’nda Antalya’nın, doğası ve medeniyetinin anlatılacağını, daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından da tebliğleri kalıcı esere dönüştürüleceğini ifade etti. Bu konferanslarla maçlarının ise tarihe not düşmek ve gelecek nesiller Antalya ile ilgili kaynak bırakmak olduğunu söyledi.
“BEYLER DURUN BAKALIM BİR SANİYE”
813 yıldır Akdeniz Evimiz mottosu ile yola çıktıklarını belirten Vali Münir Karaloğlu,  “Bu tesadüf değil. Son 2 senedir Doğu Akdeniz'de en uzun sahili olan ülke Türkiye olmasına rağmen, Doğu Akdeniz'de 12 bin kilometreden 5 bin kilometreden, 8 bin kilometreden birileri gelip hak iddia ederken, neredeyse Türkiye'ye olta atacak yer bırakmama gayretindeler ya, biz de onlara, ‘beyler durun bakalım, bir saniye' diyoruz. Akdeniz sahillerinde ilk fethedilen şehir Antalya'dır. Anadolu'daki Türklerin denizle buluştukları ilk nokta Antalya Limanı’dır. Akdeniz 813 yıldır bizim evimizdir ve bu böyle kalacaktır. Bunu dünyaya haykırmak için bu sene fetih kutlamalarımızın mottosu: '813 yıldır Akdeniz evimizdir' olmuştur. Bunu her vatandaşımıza ezberlettirebilirsek, herkes söylediğinde tüyleri diken diken olacak şekle getirebilirsek, o zaman Antalya fethinin kutlamalarının amaca ulaştığını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.
BU TOPRAKLARA OLAN VEFA BORCUMUZU ÖDEMEMİZ LAZIM
Antalya’yı anlamanın tarihine hâkim olmakla başlayacağını belirten Vali Karaloğlu, “Biz 1207’de Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethe gelirken ki mefkûresi anlayamazsak, eğer biz Antalya Fethi’nde burçlara ilk sancağı diken Hüsamettin Yavlak Arslan’ın inancını gençlerimize aktaramazsak, Antalya’nın ilk valisi Ertokuş Beyin ruhunu kavramazsak biz ne Antalya’ya evimiz ne de Akdeniz bizim diyebiliriz. Bu topraklarda huzurumuz, güvenliğimiz, istiklalimiz ve istikbalimiz kalır. Hüsamettin Yavlak Arslan’a vefa borcumuzu ödememiz lazım. Bu toprakları bugüne kadar vatan kılan bütün ecdadımıza, Kurtuluş Savaşı’nı veren kahramanlara, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan vefa borcumuzu ödememiz lazım. Hiç birisini birbirinden ayıramazsınız. Ayırırsak bu topraklara vefasızlık yapmış oluruz” dedi.
ANTALYA’NIN FETHİ ETKİNLİKLERİNE BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZI BEKLİYORUZ
Muhammet Dönmezer’in bir buçuk yıllık çalışması sonucunda oluşan Antalya’nın Tarihi Sakinleri Fotoğraf Sergisi’nde Antalya’nın doğusundan, batısına, kuzeyinden, güneyine Toroslarına kadar var olan ulaşabildiğimiz bütün tarihi eserleri bir sergide toplandığını vurgulayan Vali Karaloğlu, “Demek istiyoruz ki, biz her şeyimizle buradayız. Bugün fotoğraf sanatçımız Muhammet Dönmezer’in bir buçuk yıllık çalışması sonucunda oluşan güzel bir sergiyi açmış olacağız. Bugün itibarıyla da Antalya’nın Fetih Kutlamaları’nın başladığını kabul edebilirsiniz. Ben bütün etkinliklere Antalyalı hemşerilerimin coşkuyla katılmasını arzu ediyorum. Çoluk çocuğunuzu alın hem Runatolia Maratonu’na hem de katılın hem saat 14.00’da Konyaaltı sahil parkta buluşalım dünyaya bir mesaj verelim. Diyelim ki 813 Yıldır Akdeniz Evimiz” şeklinde konuştu.
Vali Münir Karaloğlu basın toplantısının ardından Antalya’nın Fethi’nin 813. Yıl Kutlamaları kapsamında Antalya’nın Tarihi Sakinleri Fotoğraf Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER