Vural, “Kadına şiddet de ülkemiz için vaka i adiye oldu”

2019-11-20 12:43:46 / / 554 kez görüntülendi

Vural, “Kadına şiddet de ülkemiz için vaka i adiye oldu”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, kadına şiddet konusunda TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak bir konuşma yaptı. Çokal, “Kadına şiddet de ülkemiz için vaka i adiye oldu. Artık bırakın bir kadının darp edilmesini, katledilmesi bile sıradanlaştı. Kadınların öldürülmesi, hayatın sıradan akışı içinde değerlendiriliyor, normal karşılanıyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak “Kadına Şiddet” konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Kadının darp edilmesinin sıradanlaştığını, katledilmesinin bile sıradanlaştığını ifade eden Çokal, “Kadına saldıran saldırganların eğer kadın ölmediyse, elini kolunu sallaya sallaya gezmesi ise kadına şiddetin sıradanlaşmasına katkı sağlıyor. Demek ki, ‘Kadın dövmek suç bile değil’ diye düşünülüyor” şeklinde konuştu.

Tuba Vural Çokal!ın TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma şöyle:

“Benim çok sevdiğim bir terim var; Vaka i adiye. Sıradanlaşan, her gün yaşanan olay demek. Yaşadığımızda şaşırmadığımız, duyduğumuzda hayret etmediğimiz olaylar vaka i adiyedir.

İşte kadına şiddet de ülkemiz için vaka i adiye oldu. Artık bırakın bir kadının darp edilmesini, katledilmesi bile sıradanlaştı. Kadınların öldürülmesi, hayatın sıradan akışı içinde değerlendiriliyor, normal karşılanıyor. Kadına saldıran saldırganların eğer kadın ölmediyse, elini kolunu sallaya sallaya gezmesi ise kadına şiddetin sıradanlaşmasına katkı sağlıyor. Demek ki, ‘Kadın dövmek suç bile değil’ diye düşünülüyor.

Siyasi ayrışmalarda bile kadına şiddet var. ‘Şortlu kadına saldırıya falanca kesim tepki gösterdi, başörtülüye saldırıya filancalar kızdı’ diyoruz. Ama her durumda kadın ne giyerse girdin, şiddete kadın maruz kalıyor.

Kadına karşı şiddete yönelik en ciddi eylem, kadınlara ekonomik bağımsızlık sağlamak olacaktır. Ekonomik bağımlılık saldırgana cesaret verirken, kadını sindirmektedir. Bu nedenle kadın girişimcilere verilen teşviklerin arttırılması, kredi kolaylıklarının sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu ülkede eğer siyasi bir partinin il başkanı, ‘Başı açık kadın perdesiz eve benzer, ya kiralıktır ya satılıktır’ derse, bu ülkede bir hakim, ‘Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmemek gerek’ derse ve kadın bedeni üzerinden ahlaksızca siyaset yapan zihniyete izin verilirse, ülkenin geldiği son nokta bu olur.

Ben size kadına şiddetin farklı boyutunu daha anlatmak istiyorum. Size kadına uygulanan şiddetin en ağır boyutundan söz edeceğim. Dünyanın en şefkatli, en merhametli varlıkları olan kadınlara yapılacak şiddet onları sevdiklerinden ayırmaktır. Evladını kaybeden bir ananın, eşini kaybeden bir kadının yaşayabileceği daha büyük bir şiddet yoktur.

Ben bu araştırma önergesini veren arkadaşıma sormak istiyorum. Evlatları terör örgütü tarafından kaçırılan kadınların gördüğü şiddeti sonlandırmak için gerekli adımları atacak mısınız? Anaların acısını bitirmek için üzerinize düşeni yapacak mısınız? Unutmayın kadına şiddet her birimiz üzerine düşeni yapmadığımız sürece bitmeyecektir.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER