Çokal, “Eskiden parlamento isterdi, teknokrat çalışırdı, şimdi KHK istiyor, teknokrat çalışıyor”

2019-11-09 11:58:50 / / 265 kez görüntülendi

Çokal, “Eskiden parlamento isterdi, teknokrat çalışırdı, şimdi KHK istiyor, teknokrat çalışıyor”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Eskiden parlamento isterdi, teknokrat çalışırdı, parlamento onaylar ve karar verirdi. Şimdi KHK istiyor, teknokrat çalışıyor, parlamento ise demokratikmiş gibi göstermek için dekoratif toplanıyor. İktidar isterse oluyor, istemezse olmuyor” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal,TBMM Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında, muhalefet tarafından verilen soru önergeleri, kanun tekliflerinin iktidar tarafından görünmezlikten geldiğini, iktidar ve ittifak ortağı tarafından içeriğine bakılmadan reddedildiğini ifade ederek, “İktidar partisi tarafından hazırlanan bir kanun teklifi için daha toplandık. Malum, muhalefet partilerinin kanun tekliflerinin görmezden gelindiği, araştırma önergeleri iktidar ve ittifak ortağı tarafından içeriğine bakılmadan reddedildiği, soru önergelerimize cevap verme gereği görülmediği için genellikle sizin hazırladığınız kanun tekliflerini konuşmak zorunda kalıyoruz” şeklinde konuştu.

Çokal, yine de devletin ve milletin menfaatleri için kim hazırlarsa hazırlasın ellerinden gelen katkıyı  sağlamaya çalıştıklarını belirterek, “Hataları dilimizin döndüğü kadar anlatıyoruz, uyarılarda bulunuyoruz, böyle yaparsak daha iyi olur diyoruz. Tabi siz bunları bazen duyuyor, bazen de duymuyorsunuz. Malum kulağınız her zaman bizde olmuyor. İktidar partisinin pek kıymetli milletvekillerinin kendi hazırladıkları kanun teklifleri ile ilgili yapılan konuşmalardan çok daha önemli gündemleri oluyor. Siz dinleseniz de dinlemeseniz de biz milletimize verdiğimiz söz gereğince doğruları anlatmaya devam edeceğiz” diye konuşarak şunları söyledi:

“Son dönemde görüştüğümüz kanun tasarılarının neredeyse tamamı, ‘yetki kimde olacak’ ya da ‘ne kadar ceza vereceğiz’ sorularına odaklanıyor. Bu kanun teklifinde yetkinin kimde olacağını merkezine alarak hazırlanmış bir teklif. Vatandaşı rahatlatacak, kredi karı kullanımını azaltacak, vatandaşların elini bankalara karşı rahatlatacak düzenlemelerden uzak kalmış bir teklif. Karşılıksız çek, ekonomimizin özellikle de esnafımızın büyük sorunu.

YASAL TAKİBE DÜŞEN KİŞİ 528 BİN

Bankalar birliği verilerine göre 2017 yılında 333 bin, 2018 yılında 332 bin ve bu yıl yani 2019 yılının ilk 10 ayında 457 bin karşılıksız çek kesilmiş. Karşılıksız çeklerin değeri ise 52,5 milyar lira. Bu rakam esnafımızın, iş adamımızın alması gereken ama alamadığı miktar. Son 3 yıl içinde mal ve hizmet alımı karşılığı verilen 52,5 milyar değerinde çek karşılıksız çıkmış. Kredi kartları ise hayatımızın tam göbeğinde. Ticaretle uğraşanlar bilir, esnafı eline geçmeyen para iflas ettirir derler. Kredi kartı kullanan vatandaşlarımızın bir bölümü de kazanmadığı, eline hiçbir zaman geçmeyecek ya da geçme ihtimali çok zayıf olan parayı harcamaktadır. Düşünün bankalar asgari ücretle geçinen bir kişiye maaşının kat kat fazlası limiti olan kredi kartları veriyor. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum nedeniyle bunalan her gün gelen zamlarla geçinemez hale gelen vatandaş çareyi kredi kartını kullanmakta buluyor. Ödeme zamanı geldiğinde ise ya asgari ödemeyi yapıyor ya da bir kredi kartının borcunu ödemek için bir başka kartı kullanarak borcunu ödemeye çalışıyor. Ülkemizde şu an kullanımda olan kredi kart sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 4 oranda artarak yaklaşık 68 milyon oldu. Kullanım oldukça borçlanma da artıyor. Kredi kartı borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen kişi sayısı her geçen ay artıyor. Son rakam 528 bin kişi.

Kazancından çok daha fazlasını harcayarak borçlandıran bu sistem ekonomiyi tehdit ediyor. Şimdi de dijital para gündemde. Çağın gereklerini her alanda olduğu gibi yerine getirelim ama bunları yaparken tıpkı kredi kartında çekte olduğu gibi ekonomik hayatı güçlendirmek yerine zarara uğratmayalım.  Avrupa Birliği üniversitelerinde çalıştırdığı, dünya ülkelerine raporlattırarak araştırdığı konuyu sadece parlamentoda tartışıp el kaldırmaktan daha fazlasını yapmalıyız.  Eskiden parlamento isterdi, teknokrat çalışırdı, parlamento onaylar ve karar verirdi. Şimdi KHK istiyor, teknokrat çalışıyor, parlamento ise demokratikmiş gibi göstermek için dekoratif toplanıyor. İktidar isterse oluyor, istemezse olmuyor.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER