Bayraktar, “Zeytinde hedef dünya ikinciliği”

2019-11-08 11:31:50 / / 232 kez görüntülendi

Bayraktar, “Zeytinde hedef dünya ikinciliği”

Türkiye Ziraat Odası Birlik Başkanı Şemsi Bayraktar Manavgat’ta bir dizi temaslarda bulundu. Hasat dönemi olması nedeniyle Türkiye Turuna çıkan Bayraktar Manavgat’ta Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Rasim Metin’den bilgi aldı, zeytin hasatına katıldı ve Manavgat Ziraat Odası’nın zeytinyağı fabrikasını gezerek, üreticilerin sorunlarını dinledi.

Türkiye Ziraat Odası Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar “Hasat Gezileri” kapsamında Manavgat’a gelerek Manavgat Ziraat Odası’nı ziyaret etti. Başkan Bayraktar’ı Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin çiçekle karşıladı. Başkan Bayraktar, Manavgat Ziraat Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Zeytin hasadı olması nedeniyle basın toplantısına zeytin ile başlayan Başkan Şemsi Bayraktar, “Zeytincilikte ülkemiz kendisine dünya ikinciliği hedefi koymuştur. Şu an İspanya dünya birincisi, İtalya ve Yunanistan bizim üzerimizde biz dünya dördüncüsüyüz ama Türkiye hedefini dünya ikincisi olarak belirlemiştir” dedi.

Bayraktar, Türkiye Ziraat Odası Birlik olarak hasatlara iştirak etmeye devam ettiklerini, hasatlarda çiftçilerin derdini dinleme imkanını bulduklarını da ifade ederek, “Ülkemizin en değerli ürünlerinden biri olan zeytin hasatını Manavgat’ta yapacağız. Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilen zeytin, sınırlı bir alanda yetiştirildiği dikkate alındığında, ülkemize Allah tarafından bahşedilmiş önemli bir ürünümüzdür. Beslenme ve sağlık üzerinde önemi büyük” şeklinde konuşarak şunları söyledi:

HEDEF DÜNYA İKİNCİLİĞİ

“Zeytincilikte ülkemiz kendisine dünya ikinciliği hedefi koymuştur. Şu an İspanya dünya birincisi, İtalya ve Yunanistan bizim üzerimizde biz dünya dördüncüsüyüz ama Türkiye hedefini dünya ikincisi olarak belirlemiştir. Bu hedef çerçevesinde zeytinciliğimiz büyük bir gelişme içerisine girmiştir. 2000-2018 döneminde zeytin ağacı sayımız yüzde 82 artışla 97.8 milyondan 177.8 milyona çıkmıştır. Yeni dikilen zeytin fidanlarının meyve vermesi ile birlikte var ve yok yılları arasındaki fark giderek kapanmaya başlamıştır. Hatta 2017 yılında zeytin üretimimiz 2.1 milyon ton ile rekor kırmıştır. Yalnız olumsuz hava koşulları zararlar ve hastalıklar nedeni ile 2018 yılında üretim 1.5 tona gerilemiştir,  bu yıl yine olumsuz hava şartları nedeniyle üretimin 1 milyon 525 bin ton civarında olacağı hesaplanmaktadır.

Ülkemiz zeytin ve zeytinyağı ihracatında önemli bir döviz geliri elde etmektedir. 2018 yılında 374.8 milyona çıkan ihracat geliri 2019 yılının ocak eylül döneminde 202.7 milyon dolar olmuştur. Bunu yeterli kabul etmemiz mümkün değildir. Türkiye zeytinin anavatanıdır, rahatlıkla İspanya’nın ardından dünya ikinciliği yakalayabilir. Bunu yapmak zorundayız.

 Bilindiği gibi yağlı tohum, küspe ithalatı, yılda Türkiye’nin 3.2 milyar dolar dövizin başka ülkelerin çiftçilerine aktarılmasına sebep olmaktadır. Bu önemli bir rakamdır, zeytinciliğimiz de bu açıdan çok önemlidir. Bu açığı kapatmamız için ay çiçeğinin yanı sıra zeytin üretimine daha önem vermemiz, başka ülkelerin çiftçilerini de zengin etmememiz gerekir.”

“ZEYTİNYAĞI TÜRK, MARKA İTALYAN”

 TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağın kilogramına 80 kuruş destek verildiğini, bu rakam arttırılması gerektiğini de sözlerine ekleyerek, “Yıllardır dane zeytine pirim verilmesini talep ettik, 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesi’nde dane zeytine de kilogramda 15 kuruş pirim desteği konulması çok yerinde bir karar olmuştur” diyerek sözlerini şöyle devam etti:

“Zeytinyağı tüketiminin arttırılması gereği de bir gerçektir. Yunanistan, İspanya ve İtalya’da kişi başına zeytinyağı tüketiminin 10-15 kilo olduğu göz önünde bulundurulduğunda, biz zeytin ülkesi olarak yılda kişi başına 1,5-2 litre zeytinyağı tüketmemiz kabul edilebilir bir şey değildir. Bu kadar sağlıklı bir gıdayı tüketmemiz bir zorunluluktur. Zeytinyağını 4-5 kilo seviyelerine getirebildiğimizde, zeytin üretimini de daha sağlıklı bir seviyeye getirmemiz mümkün olabilecektir.

Önemli problemlerimizden bir tanesi zaman zaman yurtdışından zeytinyağı ithalatı yapılıyor, bir takım isimlerle geliyor. Zeytinyağı ithalatına da kesinlikle izin verilmemelidir. Gerekli denetimler yapılarak, resmi ya da gayri resmi yollarla ülkemize zeytinyağı girişi mutlaka engellenmelidir.

Zeytincilikte kültürel işlemler tam olarak yapılmalı, hastalık ve zararlılarla tam olarak mücadele edilmelidir. Kalite kayıplarının önlenmesi için zeytinyağı paslanmaz çelik tanklarla muhafaza edilmelidir. Önemli bir sorun da tağşiştir. Bu nedenle piyasa düzenli olarak takip edilmeli, tağşişli yağ üretimi ve satışı engellenmelidir. Ürettiğimiz zeytin ve zeytinyağı için marka yaratmalıyız, ambalajlı ve markalı ihracat teşvik edilmelidir, gerekli pazarlama stratejileri geliştirilmeli ve pazarlar değerlendirilmelidir. Biz zeytinyağını ham olarak satıyoruz, marka olamadığımız için İtalya markasını koyuyor ve İtalyan markası adı adlında dünya piyasalarına veriyor. Zeytinyağı Türk, marka İtalyan. Parayı kim kazanıyor? İtalya. Türkiye bu manada hem tanıtım hem pazarlama stratejilerini geliştirmek zorunda, zeytinyağında mutlaka marka olmak zorundayız”

Önemli sorunlarımızdan bir tanesi de, zeytin bahçelerimizin tahrip edilmesini önlememiz lazım, yine zeytinliklerimizin devam etmesi ve korunması bakımından konut, madencilik, turizm ve sanayi alanı olarak kullanılması muhakkak engellenmelidir. Bu konuda sürekli mücadele içindeyiz, zeytinlerin ıslahı ve yabanilerin aşılanması hakkında kanunda değişiklik yapılmaya çalışılıyor, biz de bu değişikliğin yapılmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Birkaç kez de bunun komisyondan geri çekilmesini sağladık.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER