Maaşın tamamına haczi durduruldu

2019-09-17 12:03:02 / / 413 kez görüntülendi

Maaşın tamamına haczi durduruldu

Manavgat’ta mevsimlik işçi Süleyman Gün, engelli kızının tedavisi için çektiği kredinin borcunu ödeyemeyince 90 gün hapse girdi. Hapisten çıktıktan sonra tekrar işine dönen Süleyman Gün’ün maaşının tamamına banka tarafından haciz konuldu. Manavgat İcra Mahkemesi’ne başvuran Süleyman Gün’ün maaşının tamamı üzerindeki haciz kaldırılarak dörtte bir olarak uygulanmasına karar verdi. Banka avukatları tarafından Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuru reddedilerek karar kesinleşti.

Ailesiyle Manavgat'ta yaşayan Süleyman Gün, 2014 yılında Orman Genel Müdürlüğü'nde mevsimlik işçi olarak çalışırken, büyük kızı Yağmur Nur Gün 11, kullandığı antibiyotikteki etken maddeye alerjisi nedeniyle rahatsızlandı. Önce Manavgat Devlet Hastanesi'ne ardından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne götürülen Yağmur Nur, felç geçirdi ve engelli hale geldi. Süleyman Gün, kızının tedavisi için bankadan 25 bin lira kredi çekti. Kızının tedavisi nedeniyle krediyi ödeyemeyen, banka avukatı ile borcunu belirli bir ödeme planı çerçevesinde ödeyeceğine dair muvafakatname imzaladı. Kızının tedavisi de süren Süleyman Gün’ün borcuna dair taksitleri aksatması üzerine hakkında 90 günlük tazyik hapsi kararı verildi. Eşi Neslihan Gün 38 kendisi de yüzde 44 işitme engelli olan Süleyman Gün, 1'i engelli Yağmur olmak üzere 2 kızını ve eşini bırakarak, cezaevinde 90 gün kaldı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yeniden Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü’nde çalışmaya başlayan Süleyman Gün’ün maaşının tamamına banka avukatının isteği üzerine Manavgat İcra Dairesi tarafından imzaladığı muvafakatname uyarınca haciz işlemi uygulandı. Maaşının tamamının haczedilmesi üzerine engelli eşi ve çocuğuyla birlikte yaşamını sürdüremeyecek derecede ekonomik zorluk yaşayan Süleyman Gün, Manavgat İcra Mahkemesi’ne başvurdu.

Süleyman Gün’ün, maaşının tamamı üzerindeki haczin kaldırılması talebini değerlendiren Manavgat İcra Mahkemesi Kasım 2018’de verdiği gerekçeli kararda, “İcra İflas Kanunu’nun 83’ncü maddesi gereğince, borçlunun maaşından, borçlu ve ailesinin geçimi için zorunlu olan kısım ayrıldıktan sonra kalan kısmının haczi mümkündür. Ancak hacz olunacak miktar maaşının ¼’ünden az olamaz. Taahhüt alındığı esnada borçlunun maaşının tamamına haciz konulmasına muvafakat edilmesi geçersizdir. Çünkü borçlu, maaşının tamamının kesilmesinin sosyal ve ekonomik hayatı üzerinde ne gibi sonuçları olacağını, ancak maaşı kesilince anlayabiliri. İcra İflas Kanunu’nda haciz öncesi ve haciz sırasında haczedilmezlik hakkından vazgeçmenin geçersiz olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle borçlu Süleyman Gün’ün maaşı üzerine konulan haczin ¼’ü aşan kısmının kaldırılmasına karar verildi” denildi.

Mahkeme kararına karşı bankanın avukatı tarafından Antalya Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde, borca ilişkin takip kesinleştikten sonra borçlunun hür iradesi ile icra müdürlüğüne hür iradesi ile gelerek borcu bildiğini, kabul ettiğini ve herhangi bir itirazının bulunmadığının maaşının tamamının kesilmesine muvafakat ettiği belirtildi.

Dosyayı değerlendiren Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 12’nci Hukuk Dairesi kararında, yürürlükte bulunan iş kanununa göre işçinin almakta olduğu aylığın ancak ¼’ünün haczedilebileceği, aylığın üzerinde haciz bulunması durumunda sonraki haczin sıraya konulacağı ve önceki haczin bittikten sonra kesintiye başlanabileceği hatırlatıldı.

Kararda şu ifadeler kullanıldı:

“İcra İflas Kanunu’na göre, borçlunun hacizden önceki bir dönemde haczi mümkün olmayan bir mal veya hakkın haczedilebileceğine dair alacaklıyla yapmış olduğu anlaşma geçerli değildir. Bahsekonu maddenin gerekçesinde de ‘borçlunun hacizden önce sonuçlarını tahmin edemeyeceği cihetle, bir mal veya maaş yahut ücretin haczedilemeyeceği yolunda şikayette bulunmayacağını bildirmesinin, lehine olan yasa hükmün uygulanmasından feragat etmesinin hükümsüz sayılacağı, zira bir malın ne derece haczedilemez olduğunun borçlunun ve ailesinin haciz anındaki durumlarına göre saptanabileceği’ ifade olunmuştur. Somut olayda işçi olan borçlunun maaşı üzerindeki haczin ¼ oranını aşan kısım yönünden kaldırılmasına karar verilmesinde isabetsizlik bulunmamaktadır. İleri sürülen istinaf sebebleri yerinde olmadığından, alacaklının istinaf başvurusunun esastan reddine oybirliği ile kesin olarak karar verilmiştir.” (Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER