“Turizmciyi HARACA bağlamışlar”

2019-07-11 12:16:39 / / 280 kez görüntülendi

“Turizmciyi HARACA bağlamışlar”

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, TBMM’ye AK Parti tarafından verilen “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkındaki kanun teklifi” konusunda yaptığı konuşmasında kanun teklifini eleştirerek, “Turizmciyi haraca bağlamışlar” dedi.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, AK Parti tarafından Meclis gündemine getirilen “Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkındaki kanun teklifi” konusunda Genel Kurul’da söz alarak kanun teklifini eleştirdi.

İktidar Partisi tarafından hukuka, vicdana uyup uyulmadığına bakılmadan, sadece Meclis çoğunluklarına güvenerek çıkartılan bir kanun teklifiyle daha karşı karşıya olduklarını ifade eden Dr. Çokal, bu seferki konunun turizm olduğunu ifade ederek, “Her şeyin en iyisini bilen, en doğrusunu düşünen pek muhterem Adalet ve Kalkınma Partili milletvekillerimiz, sadece televizyondan gördükleri, ‘Turizmde rekorlar kırıldı, şu kadar turist Rusya’dan geldi, otel odaları doldu taştı’ haberlerinin etkisinde kalarak bir kanun teklifi hazırlamışlar. ‘Madem otelciler bu kadar para kazandı, biz de bunlardan pay alalım’ demişler. Bu payı da şöyle cafcaflı bir kanun adıyla almaları gerekiyormuş. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı hakkındaki kanun teklifi. Ne güzel bir isim değil mi? İnsana etkili geliyor” şeklinde konuştu. Dr. Çokal Genel Kurul’da yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“İsim güzel, peki içerik nasıl? İçerik de tam istedikleri gibi özetle, ‘Madem bizim televizyon kanallarına göre oteller paraya para demiyor, biz de buradan pay alalım, kendimiz harcayalım, harcarken de hesap vermeyelim’ diyor.

Sizlere turizmin içinden gelen, tüm hayatı turizmin içinde geçen, turizmin emekçisinden, esnafından, otel işletmecisinden herkesi tanıyan bir kardeşiniz olarak buradan seslenmek istiyorum. Geçmiş 6-7 yıl içerisinde turizmde çok büyük krizler yaşadık. Ekonomik sorunlar, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve 15 Temmuz gecesi yaşadığımız hain darbe girişimi hep turizmi vurdu. Turizmci bu dönemi atlatmak için Nobel ödüllü ekonomistleri kıskandıracak hamleler yaptı.

Neler mi yaptı? Yeri geldi yüksek faizle borçlandı, yeri geldi arabasını sattı, evini sattı, masraflarını karşılayamadığı için açılamayan oteller bile oldu. Bu dönemde turizmcilerin başvurduğu yollardan birisi ise özellikle uluslararası acentelere odaları çok ucuz fiyata satmak oldu. Neredeyse sadece masrafları karşılayacak rakamlarla her şey dahil sistemi ile satılan odalar ülkemizi her geçen yıl ucuz turist cenneti yaptı.

Para harcamayan, odalardan çıkmayan, her şey dahilin neyi var neyi yok tüketen turistlerin sayısı her geçen yıl arttıkça arttı. Uluslararası acentelere elini kaptıran otelciler ne yaptılarsa kollarını bir türlü kurtaramadı. Bir önceki yılın paralarını alabilmek için yeni yılın odalarını da onlara verdi. Doğrudur, turizmimiz her geçen yıl sayısal olarak artış gösterdi, ancak konaklama ücretleri ve turistlerin şehirlere yaptıkları ekonomik katkı ise gittikçe düştü.

10 yıl öce 4 milyon turistin işletmelere ve şehirlere yaptığı katkıyı şimdilerde 12 milyon turist maalesef ki sağlayamaz hale geldi. Yandaş kanallarda gördüğünüz sadece gelen turist sayısını anlatan rakamlarla böyle bir kanun çıkartamayız. Otellerden yüzde 1 pay almak yerine turistlerden daha çok katkı almalıyız. Burada şehir vergilerini konuşmalıyız, turisti otelden çıkartmanın yollarını konuşmalıyız, otellerimizi her şey dahil girdabından çekip çıkartacak olan yolları konuşmalıyız.

Ama biz tüm bunlar yerine otelcilerden yüzde 1 pay alalım, para bize gelsin ama nereye harcadığımızı kimseye söylemeyelim, hesap vermeyen bir kanun teklifini görüşüyoruz. Hazırlanan kanun teklifi özetle, ‘Otelcimizden yıllık yüzde 1 pay alalım, bu paranın harcanması için bir kurul kurulsun, bu icra kurulunda bakan beyin seçtiği işletme temsilcileri, bakan yardımcıları ve üst düzey bürokratlar yer alsın, ayrıca bu icra kurulu yerli ve yabancı yatırımcılara kaynak aktarma yetkisi verilsin, bir de Sayıştay da dahil olmak üzere biç bir kurum da bize soru sormasın’ diyorsunuz.

Bu kanun turizmcilere artı yük olacağı gibi kanunlarımıza da aykırıdır. Turizmcinin rızkını alıp kimseye hesap vermeyecek bir kurula vermenin açıklanabilecek bir tarafı yoktur. Gelin bu ısrarınızdan vazgeçin, turizm bölgelerimizi geliştirelim, zor durumda olan esnafımıza destek olacak projeleri hayata geçirelim. Denizlerimizi temiz tutacak projeleri hayata geçirelim, farklı turizm pazarlarını açalım. Ama bunu turizmciler yerine turistlerden alacağımız paylarla yapalım.”

 

(Haber Merkezi)

FACEBOOK'TA PAYLAŞ TWITTER'DA PAYLAŞ


+19
°
C
H: +22°
L: +18°
Manavgat
Çarşamba, 24 Ekim
7 Günlük Hava Tahmini
Sa Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +20° +20° +18° +21° +22°
+19° +17° +16° + + +10°

GÜNCEL HABERLER